O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Czosnek na zatoki. Naturalne sposoby na przeziębienie

Czosnek na zatoki

Nie jest tajemnicą, że czosnek zawiera naturalne antybiotyki pomocne w walce z infekcjami. Jak zatem stosować czosnek na zatoki by był on bezpieczny?

Czosnek od dawna jest wykorzystywany przez ludzi do walki z infekcjami. Okazuje się, że zmiażdżona główka czosnku zawiera allicynę– substancję o właściwościach naturalnego antybiotyku, która dodatkowo nadaje czosnkowi charakterystyczny zapach. W główce mieszczą się również garlicyna, witaminy A i B, flawonoidy, związki siarki i olejki eteryczne.

Gałganek Aliny i inhalacje z czosnku

Choć popularne stały się filmiki na TikToku, by w czasie przeziębienia wkładać ząbki czosnku do nosa, absolutnie nie należy brać z nich przykładu. Tak stosowany działa on bowiem silnie podrażniająco na śluzówkę i nie tylko nie pomaga, ale wręcz zaostrza chorobę. Przez takie praktyki powstają małe rany, będące drogą dla wnikania bakterii do organizmu. Istnieją jednak bezpieczne sposoby, by stosować popularny czosnek na zatoki.

Jedną z naturalnych metod radzenia sobie z katarem jest zawieszenie przy łóżku tak zwanego ,,gałganka Aliny”, którego nazwa pochodzi od allicyny zawartej w czosnku. Aby go wykonać, należy rozgnieść pół główki czosnku, zawinąć w gazę lub gaziki zakupione w aptece, a następnie związać sznurkiem i powiesić w sypialni. Można skropić dodatkowo olejkiem eterycznym, np. eukaliptusowym. Szczególnie w przypadku stosowania u dzieci, trzeba zachować bezpieczny odstęp około 2 metrów, by maluch nie sięgnął do gałganka.

Szybszą i dla niektórych wygodniejszą metodę stanowi pokrojenie drobno kilku ząbków czosnku na talerz i wdychanie wydobywających się olejków eterycznych.

Czosnek na zatoki – działanie od środka

Czosnek na zatoki można stosować również doustnie, ale należy pamiętać, że najlepiej działa surowy. Nie powinno się przekraczać dawki 4 g /dobę, co odpowiada jednemu ząbkowi średniej wielkości. Dla najwytrwalszych dobrym sposobem będzie kanapka z czosnkiem. Choć udrożni ona nos, nie każdy jednak przełknie ten ostry posiłek.

Alternatywę stanowi ciepłe mleko z rozgniecionym czosnkiem i miodem. Warto wpić taki napój przed snem. Jeśli mamy więcej czasu, można również przygotować syrop czosnkowy. Do pokrojonych 4 ząbków czosnku należy dodać sok z 4 cytryn i pół szklanki wody, po czym odstawić na noc i przecedzić. 2 łyżeczki syropu dziennie powinny pomóc w przeziębieniu. Należy pamiętać, by płyn przechowywać w lodówce.

Czytaj również:Czosnek niedźwiedzi oraz jego wyjątkowe właściwości prozdrowotne

Dbam–o–siebie/Pantabletka/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023