O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Chwościk buraka – nie pomyl go z plamistością bakteryjną

Chwoscik buraka

Chwościk buraka to choroba, która atakuje buraki cukrowe oraz ćwikłowe przez cały okres wegetacji tych roślin, nasilając się w lipcu lub na początku sierpnia. Źródłem zakażenia są resztki roślin buraka, pozostałe po zbiorach, a także chwasty z rodziny komosowatych. Chwościk staje się szczególnie groźny po zwarciu się międzyrzędzi, które powodują miejscowe podwyższenie i utrzymywanie się wilgotności łanu.

Jak objawia się chwościk buraka?chwoscik buraka objawy

Chwościka wywołuje grzyb Cercospora beticola, który jest stadium konidialnym gatunku z rodzaju Mycosphaerella. Patogen atakuje zarówno buraki cukrowe, jak i ćwikłowe przez cały okres wegetacji tych roślin, nasilając się w lipcu lub na początku sierpnia. Źródłem zakażenia są resztki roślin buraka, pozostałe po zbiorach, a także chwasty z rodziny komosowatych. Chwościk buraka staje się szczególnie groźny po zwarciu się międzyrzędzi, które powodują miejscowe podwyższenie i utrzymywanie się wilgotności łanu. 

Chwościk buraka uwidacznia się przede wszystkim na liściach, choć może też być widoczny na ogonkach liściowych. W miejscach infekcji, po kilku dniach pojawiają się wtedy małe, o wielkości 1-3 mm, okrągłe plamki, początkowo białe, później jasnoszare, otoczone szerokimi, czerwonobrunatnymi obwódkami. Plamy te przy silnym porażeniu zlewają się ze sobą prowadząc do nekrozy liści. W środku plam można zaobserwować szarą grzybnię oraz czarne trzonki konidialne, z których uwalniane są zarodniki na sąsiednie liście i rośliny, w pierwszej kolejności atakujące starsze, zewnętrzne liście. 

Zapobieganie

Aby chwościk buraka się nie przenosił najważniejsze jest usunięcie liści po zbiorze buraków. Obecnie pozbywa się ich rozdrabniając, a następnie orząc zaraz po zbiorze. Przed zaoraniem warto je dodatkowo potraktować środkiem przyspieszającym rozkład resztek pozbiorczych. Należy również stosować urozmaicony płodozmian, w którym przerwa w uprawie buraków na tym samym stanowisku powinna być co najmniej czteroletnia. Trzeba też unikać wysiewania buraków w sąsiedztwie pól, na których w poprzednich latach były one uprawiane oraz w miejscach, gdzie uprzednio usypywano pryzmy korzeni po zbiorze. Trzeba także wybierać odmiany, które mają podwyższoną odporność na chwościk buraka. Ważne jest też prawidłowe zwalczanie burakochwastów i chwastów komosowatych.

Przeczytaj: Zaraza ogniowa – zasady przemieszczania do stref chronionych

syngenta.pl/fot.org.wikipedia.pl 

swiatrolnika.info 2023