PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Chrabąszcz majowy – utrapienie sadowników. Jak pozbyć się szkodnika?

Chrabąszcz majowy – utrapienie sadowników. Jak pozbyć się szkodnika?

Autor: Tomasz Racki 2021-06-19 17:18:08
Chrabąszcz majowy

Chrabąszcz majowy to chrząszcz z rodziny poświętnikowatych. Żywi się głównie liśćmi drzew liściastych, przez co stanowi problem gospodarstw sadowniczych. Swoje loty odbywa wieczorami, a szczególnie uciążliwy jest w czerwcu i na początku lipca. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka, ale dla roślin jest poważnym zagrożeniem.

Jak wygląda chrabąszcz majowy?

Chrabąszcz majowy to nieduży owad, który osiąga rozmiar od około 2,5 do około 3,5 cm. Ma owalne i wydłużone ciało, które pokryte jest białymi plamkami u boków odwłoku. Posiada silny aparat gębowy. Jego larwy są grube i białe i zazwyczaj wygięte w półokrągły łuk. Zimę spędzają zakopane w ziemi na głębokości około 1 metra.

Samice tego chrząszcza składają jaj w pobliżu drzew liściastych. W tym celu drążą specjalne korytarze od długości kilkunastu centymetrów. Jednorazowo składa od 15-20 jaj. W ciągu jednego sezonu samica potrafi złożyć około 80 jaj, po czym obumiera. Dzieje się to zazwyczaj w czerwcu. Po tym akcie samice zamierają, ale już po trzech tygodniach wylęgają się młode larwy.chrabaszcz majowy

Na samym początku penetrują one warstwę próchniczną gleby i okres najbliższych trzech lat poświęcają na rozwój. Po ty okresie przepoczwarzają się i tak – zazwyczaj w październiku – rodzi się dorosły chrabąszcz majowy. Na powierzchnię wychodzi on jednak dopiero w kolejnym sezonie.

Czytaj także: Ligol – jedna z najmłodszych odmian polskich jabłoni

Chrabąszcz majowy, czyli zmora polskich sadów

Przez to, że chrabąszcz majowy żywi się liśćmi drzew liściastych, stanowi on kłopot dla wielu sadowników. Już same larwy, żywiąc się korzeniami drzew, krzewów i innych młodych roślin, uszkadzają je. Są one szkodnikami szkółek, sadów, ale także trawników. Wzmożona aktywność tych chrząszczy już niejednokrotnie powodowała spore straty.

Gdy jednak larwa się przepoczwarzy i dorosły chrabąszcz majowy wyjdzie na powierzchnię, atakuje liście dębu, topoli czy – cos szczególnie uciążliwe – drzew owocowych. Owady wyjątkowo upodobały sobie jabłonie, porzeczki i drzewa wiśniowe. Każdy z tych gatunków stanowi niemałą część krajowego sektora sadowniczego.

Popularną praktyką jest otrząsanie młodych drzew z chrabąszczy w porze porannej. To właśnie wówczas chrząszcze są odrętwiałe po nocnym spadku temperatur. Gdy chrabąszcz majowy pojawi się na starszych drzewach, trudno uniknąć oprysków. Tylko one mogą pomóc w skutecznej walce z tym szkodnikiem.

Fot. wikiemdia