Chrabąszcz majowy to chrząszcz z rodziny poświętnikowatych. Żywi się głównie liśćmi drzew liściastych, przez co stanowi problem gospodarstw sadowniczych. Swoje loty odbywa wieczorami, a szczególnie uciążliwy jest w czerwcu i na początku lipca. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka, ale dla roślin jest poważnym zagrożeniem.
Chrabąszcz majowy to nieduży owad, który osiąga rozmiar od około 2,5 do około 3,5 cm. Ma owalne i wydłużone ciało, które pokryte jest białymi plamkami u boków odwłoku. Posiada silny aparat gębowy. Jego larwy są grube i białe i zazwyczaj wygięte w półokrągły łuk. Zimę spędzają zakopane w ziemi na głębokości około 1 metra.
Samice tego chrząszcza składają jaj w pobliżu drzew liściastych. W tym celu drążą specjalne korytarze od długości kilkunastu centymetrów. Jednorazowo składa od 15-20 jaj. W ciągu jednego sezonu samica potrafi złożyć około 80 jaj, po czym obumiera. Dzieje się to zazwyczaj w czerwcu. Po tym akcie samice zamierają, ale już po trzech tygodniach wylęgają się młode larwy.
Na samym początku penetrują one warstwę próchniczną gleby i okres najbliższych trzech lat poświęcają na rozwój. Po ty okresie przepoczwarzają się i tak – zazwyczaj w październiku – rodzi się dorosły chrabąszcz majowy. Na powierzchnię wychodzi on jednak dopiero w kolejnym sezonie.
Czytaj także: Ligol – jedna z najmłodszych odmian polskich jabłoni
Przez to, że chrabąszcz majowy żywi się liśćmi drzew liściastych, stanowi on kłopot dla wielu sadowników. Już same larwy, żywiąc się korzeniami drzew, krzewów i innych młodych roślin, uszkadzają je. Są one szkodnikami szkółek, sadów, ale także trawników. Wzmożona aktywność tych chrząszczy już niejednokrotnie powodowała spore straty.
Gdy jednak larwa się przepoczwarzy i dorosły chrabąszcz majowy wyjdzie na powierzchnię, atakuje liście dębu, topoli czy – cos szczególnie uciążliwe – drzew owocowych. Owady wyjątkowo upodobały sobie jabłonie, porzeczki i drzewa wiśniowe. Każdy z tych gatunków stanowi niemałą część krajowego sektora sadowniczego.
Popularną praktyką jest otrząsanie młodych drzew z chrabąszczy w porze porannej. To właśnie wówczas chrząszcze są odrętwiałe po nocnym spadku temperatur. Gdy chrabąszcz majowy pojawi się na starszych drzewach, trudno uniknąć oprysków. Tylko one mogą pomóc w skutecznej walce z tym szkodnikiem.
Fot. wikiemdia