Talk icon

Informacje

06-02-2022

Autor: Emilia Gromczak

Chowacz podobnik uszkadza młode łuszczyny i obniża plony

Chowacz podobnik

 Chowacz podobnik uszkadza młode łuszczyny rzepaku w fazach wegetacji BBCH 60–69, czyli od momentu otwierania się pierwszych kwiatów aż do końca kwitnienia.

Chowacze należą do licznej rodziny chrząszczy. Należą do groźnych szkodników roślin i ich produktów. Wyrządzają spore szkody na plantacjach rzepaku i ciężko jest je zwalczać. Podobniki uszkadzają młode łuszczyny rzepaku, przez co rośliny rzepaku gorzej plonują na skutek rozmaitych następstw ich żerowania. Jedną z zalecanych i najpopularniejszych do ich zwalczania jest lambda-cyhalotryna,stosowana w środku Karate Zeon 050 CS.

Chowacz podobnik uszkadza młode łuszczyny rzepakuChowacz podobnik zwalczanie

Chowacz jest dużym problemem, ponieważ uszkadza łuszczyny rzepaku. Larwy żerują na zalążkach nasion. W łuszczynie żeruje tylko jedna larwa, niszcząc do 5 zawiązków nasion.  Rośliny rzepak przez powstałe uszkodzenia nierównomierne dojrzewają, dochodzi do łamliwości i osypywania się łuszczyn. Należy też pamiętać, że zranienia powodowane przez omawiane szkodniki powodują następcze porażanie roślin rzepaku przez grzyby chorobotwórcze, takie jak sucha zgnilizna kapustnych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, czerń krzyżowych i inne. Potencjał niszczycielski chowaczy w rzepaku jest więc bardzo duży, a straty plonu mogą sięgać kilkudziesięciu procent.

Szkody bezpośrednie są zazwyczaj niewielkie w porównaniu do szkód pośrednich, jakie powoduje np. pryszczarek kapustnik. Jeśli chowacz podobnik uszkodzi łuszczyny, to dojdzie do ułatwienia składania jaj przez samice pryszczaka kapustniaka. 

Sygnalizowanie zabiegów ochronnych 

Należy prowadzić monitoring liczebności chrząszcza chowacza podobnika. Rozpoczyna się od przed początkiem kwitnienia rzepaku. Zalecamy zwracać uwagę na część plantacji, która przylega do zadrzewień, ponieważ chowacz podobnik nalatuje ze strony lasów. W zależności od wielkości pola należy analizować od 100 do 150 roślin w różnych punktach. Szkodniki wytrząsa się z pąków kwiatowych i kwiatów rzepaku na dużą białą kartkę.

Zalecana do zwalczania jest lambda-cyhalotryna, stosowana w środku Karate Zeon 050 CS. Molekuła ta jest mieszaniną izomerów wcześniej odkrytej substancji owadobójczej – cyhalotrynyKarate Zeon 050 CS, zawierający lambda-cyhalotrynę.

Czytaj także: Szkodniki zbóż – które z nich są najbardziej inwazyjne?

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023