PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Borówki – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Borówki – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-07-13 05:00:00
Borówki

Sytuacja na europejskim rynku borówki jest generalnie pozytywna. Niektóre kraje borykają się z problemami z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, gdzie podaż jest nieco niższa z powodu szkód spowodowanych ostatnimi falami upałów lub logistyką, jak w Wielkiej Brytanii, ale w wielu miejscach nieznacznie zmniejszona podaż doprowadziła do wyższych cen. Co oznacza pozytywny zwrot dla handlarzy.

Borówki – sezon w Hiszpanii kończy się pozytywnie, ponieważ popyt nadal rośnie

Zakończył się hiszpański sezon borówkowy. Zbiory były dość rozłożone, brak nakładania się odmian i wystarczająca produkcja o każdej porze roku, z nadmiarem owoców pod koniec maja, jak to zwykle bywa co roku. Ze względu na wpływ pogody, jak początkowo oczekiwano, wolumeny były podobne do tych z zeszłego roku. Jednak spożycie borówki rośnie z roku na rok. Chociaż pod koniec sezonu ceny były nieco zawyżone, popyt odpowiada i stale rośnie.

Produkcja globalna jest bardzo duża, a rynek jest zawsze zaopatrywany z różnych źródeł, pozostawiając mniej luk produkcyjnych, co ułatwia regularną konsumpcję przez cały rok. Pomaga to konsumentowi lepiej zapoznać się z produktem i częściej go spożywać, korzystają z tego wszyscy producenci we wszystkich krajach. W Hiszpanii owoce są już na półkach wszystkich sieci supermarketów w ciągu 12 miesięcy w roku, choć pod względem ilości wciąż pozostają daleko w tyle za innymi krajami Europy Środkowej i Północnej.

W tym roku Filomena, która w styczniu przeszła przez Półwysep Iberyjski, powodując spadek temperatur, opóźniła produkcję wczesnej borówki o ponad miesiąc. W tym samym czasie zimna pogoda przyspieszyła produkcję późnych odmian. Czołowe firmy w branży zgodziły się, że jest to ryzykowna kampania, ponieważ wtedy wydawało się, że wszystkie odmiany pojawią się w kwietniu, a zarówno wczesne, jak i późne odmiany osiągną szczyty produkcyjne w tym samym czasie. Jednak temperatury w marcu i kwietniu były bardzo łagodne, więc oczekiwany szczyt nie został ostatecznie osiągnięty. Prognozy wskazywały na rok z 40-50 procent większą objętością ze względu na wiek roślin, hektary w uprawie i sadzone odmiany, zwłaszcza biorąc pod uwagę dane z przeszłości, ale tak się nie stało. Nastąpił niedobór produkcji oraz powolna i stabilna podaż, bez szczytów.

Lecz najważniejsze jest to, że ceny borówki pozostały stabilne. Podczas gdy wiosenne temperatury pozwoliły podczas sezonu w Huelvie uniknąć koncentracji podaży, której obawiano się na początku roku, w pozostałej części Europy zimna pogoda opóźniła zarówno produkcję na otwartym terenie, jak i produkcję pod tunelami. To pozwoliło Hiszpanii utrzymać się na rynku przez ponad miesiąc z dobrymi programami. W pozostałej części Europy zimna pogoda opóźniła zarówno produkcję na otwartym terenie, jak i produkcję pod tunelami. To pozwoliło Hiszpanii utrzymać się na rynku przez ponad miesiąc z dobrymi programami.

Borówki – włoska produkcja w pełnym rozkwicie, a ceny rynkowe utrzymują się

We Włoszech produkt krajowy jest obecnieBorowki 025 na rynku, ponieważ borówki są obecnie uprawiane w całym kraju. Konsumpcja borówek wyraźnie wzrasta, a na rynkach hurtowych obecny jest również hiszpański produkt. W związku z wyjątkowym popytem na produkty włoskie tworzone są łańcuchy dostaw na dużych wysokościach, takie jak łańcuch w Val Brembana w Lombardii.

Hodowca z Emilia Romagna twierdzi, że zbiory borówki rozpoczęły się od odmiany Duke około 20 dni temu, a teraz są kontynuowane z odmianą Bluecrop. Oczekuje się, że zbiory będą kontynuowane po połowie lipca. Ich produkt jest kupowany w cenie około 6 euro/kg przez dużą grupę handlową. Hurtownik w Veneto twierdzi, że zbiory są prowadzone na wszystkich lub prawie wszystkich obszarach produkcyjnych we Włoszech:

Owoców nie brakuje, a ceny hurtowe różnią się w zależności od jakości i wielkości. Najwyższe ceny dla pierwszej kategorii wynoszą około 10 euro za kilogram. Produktów jest mnóstwo, ale w tej chwili rynek je wchłania.

W Piemoncie sprzedaż borówek ma się dość dobrze zarówno we Włoszech, jak i za granicą. Popyt jest stały, rynek dobry, a jakość produktu odpowiednia. Popyt na owoce eksportowe jest ogromny: na przykład Wielka Brytania woli kupować ten miękki owoc niż inne gatunki. W ostatnim tygodniu ceny nieznacznie spadły ze względu na sprowadzenie borówek z Serbii, Chorwacji, Rumunii po niższych cenach.

Jak dotąd wszystko idzie dobrze. Mamy do czynienia z lekkim spadkiem produkcji z powodu wiosennych przymrozków. Widzimy pewne wzloty i upadki w znalezieniu siły roboczej, ale jest to stałe co roku – powiedział producent.

Produkcja borówki na Sycylii zakończyła się już od miesiąca i już trwają działania związane z kolejną kampanią. Producent, który zaopatruje znaną spółdzielnię specjalizującą się w sprzedaży owoców miękkich, powiedział, że średni plon w tym roku wyniósł około 4 kilogramy z rośliny. Dąży do osiągnięcia średniej ceny od 6 do 7 euro za kilogram.

Czytaj też: Hebe – czym różnią się poszczególne gatunki i odmiany?

Borówki – napięty brytyjski rynek z potencjalnymi lukami w dostawach

Zbiory borówki w Wielkiej Brytanii trwają, a wczesne zbiory z tuneli nieco później niż w zeszłym roku.

Owoce tunelowe zostały zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, ale uprawa z gruntu może być spóźniona o dwa tygodnie, co może spowodować niewielką przerwę w dostawach.

Warunki uprawy w tej chwili nie przekraczają przeciętnych. Wielka Brytania doświadcza bardzo silnych pryszniców przy słabym oświetleniu i nieco niższych temperaturach, ale nic ekstremalnego.

Rynek borówki jest obecnie stosunkowo wąski z niską produkcją w Wielkiej Brytanii, co jest normalne na tak wczesnym etapie sezonu. Wokół jest trochę hiszpańskich borówek, ale główne owoce środkowoeuropejskie nie są jeszcze dostępne na rynku. Sytuacja nabierze tempa pod koniec lipca/na początku sierpnia, gdy hodowcy przeniosą się na główną uprawę na otwartym terenie.

Jak zawsze, praca stanowi problem dla większości hodowców, a program SAWS, który zapewnia pozaeuropejskie zasoby siły roboczej, był kluczowy, ponieważ w Wielkiej Brytanii pozostało bardzo niewielu europejskich pracowników.

Transport jest obecnie dużym problemem, nie tylko w przypadku świeżych produktów, ale we wszystkich branżach w Wielkiej Brytanii.

Jeden z hodowców zauważył, że nie ma już elastyczności w podaży siły roboczej ani transporcie, co sprawia, że ​​bardzo ważne jest trzymanie się planu, co nie jest łatwe w branży produktów świeżych. Koszty wzrosły i należy zwiększyć wydajność, co zwiększa presję.

Borówki – dobre holenderskie zbiory, ale duża podaż z innych krajów nadchodzi

Po długim okresie z hiszpańskimi i portugalskimi borówkami sezony te dobiegły końca w Holandii.

Pod względem jakościowym sezon się skończył. W tym zakątku nadal będą oferowane tanie borówki, ale dobrej jakości już nie ma. Przez 2 lub 3 tygodnie mieliśmy bardzo dobre ilości owoców z Serbii i Rumunii. Pod względem cenowym byliśmy na wysokim poziomie w ciągu ostatnich kilku tygodni, ale w nadchodzących tygodniach będzie większa presja na rynku, gdy Serbia, Rumunia, Ukraina, Polska, Holandia i Niemcy są na rynku razem

– mówi Holenderski handlarz owocami.

Właściwe planowanie ze sprzedażą detaliczną będzie wymagane, aby uzyskać odpowiednią ilość z odpowiednimi cenami dla plantatorów. Holenderscy plantatorzy mają obecnie piękne borówki wiszące na krzakach , więc mają nadzieję, że w tym roku pogoda nie uszkodzi ich upraw. Najbliższe kilka tygodni pokaże, jaka jest pozycja borówek na rynku i czy wolumen będzie się kumulował, czy nadal będzie dobrze funkcjonował. Kluczem do tego będzie konsumpcja i rozmiar.

freshplaza.com/fot.Pixabay