PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Bakteria Ralstonia solanacearum zaatakowała polskie róże

Bakteria Ralstonia solanacearum zaatakowała polskie róże

Autor: Świat Rolnika 2016-11-10 11:34:53
Bakteria Ralstonia solanacearum zaatakowała polskie róże

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że w województwie śląskim stwierdzono występowanie bakterii Ralstonia solanacearum.

Bakteria została wykryta w roślinach róż odm. Red Berry, produkowanych na kwiat cięty. To pierwszy w Polsce przypadek bakterii Ralstonia solanacearum zidentyfikowany w roślinach róż. Do tej pory wykrywano ją na terenie naszego kraju jedynie na roślinach ziemniaka (pierwsze raz w październiku 2014 r.). Na obszarze Unii Europejskiej organizm ten stwierdzany był wcześniej na roślinach róż jedynie w dwóch państwach – Holandii i Belgii.

 

"Bakteria Ralstonia solanacearum charakteryzuje się niezwykle szerokim zakresem roślin żywicielskich i poraża pond 200 gatunków. Nasilenie objawów chorobowych jest uzależnione od wielu czynników, np. od gatunku/rodzaju rośliny, odmiany, a także warunków otoczenia. Rośliny róż porażone bakterią Ralstonia solanacearum charakteryzują się słabszym wzrostem, żółknięciem liści oraz czarnymi przebarwieniami na pędach. W przypadku silnego porażenia roślin, w miejscu przecięcia pędów pojawia się wyciek śluzu" – informuje na swojej stronie internetowej PIORiN.

 

Bakteria rozprzestrzenia się głownie poprzez zainfekowane rośliny, glebę/podłoże, wodę stosowaną do nawadniania lub opryskiwania oraz narzędzia używane do uprawy i pielęgnacji roślin. Wnika ona do roślin poprzez uszkodzone korzenie, zranienia na pędach oraz szparki oddechowe.

 

Na terenie Unii Europejskiej bakteria Ralstonia solanacearum posiada status organizmu kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania. W przypadku podejrzenia wystąpienia ww. bakterii, należy niezwłocznie poinformować o tym najbliższą jednostkę wojewódzkiego inspektoratu ochrony i nasiennictwa.

 

piorin.gov.pl/AZK/Fot. piorin.gov.pl