O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Badania gleby – co mogą wykazać, jak i kiedy je przeprowadzać?

Badania gleby

Przeprowadzenie badania gleby jest doskonałym sposobem na sprawdzenie jej żyzności.  Warto je wykonać, aby utrzymać zdrowe rośliny w ogrodzie.

Badanie gleby pozwala określić jej aktualną żyzność i stan zdrowotny. Umożliwi to również usunięcie ewentualnych niedoborów. Zazwyczaj można je wykonać za pośrednictwem Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej (OSCHR). Stacje działają na obszarze całej Polski, w każdym województwie.

Po co wykonywać badania gleby?

Większość składników pokarmowych jest łatwo dostępna w glebie, jeśli jej pH mieści się w zakresie od 6 do 6,5. Jednakże, gdy poziom pH wzrasta, dostępność wielu składników odżywczych (takich jak fosfor, żelazo itp.) może być ograniczona. W przypadku spadku pH mogą one nawet osiągnąć poziom toksyczny, co może mieć negatywny wpływ na rośliny. Wykonanie badania gleby może pomóc w rozwiązaniu wszystkich problemów związanych ze składnikami odżywczymi. Nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na nawozy, które nie są konieczne. 

Nie ma też obaw, że nawożenie roślin będzie zbyt intensywne. Dzięki badaniu gleby będziesz miał możliwość stworzenia zdrowego środowiska glebowego, które zapewni maksymalny wzrost roślin.

Badania gleby

Co mogą wykazać badania gleby?

Badania gleby pozwalają określić jej aktualną żyzność i stan zdrowotny. Mierząc zarówno poziom pH, jak i wskazując niedobory składników odżywczych, badanie gleby może dostarczyć informacji niezbędnych do utrzymania optymalnej żyzności każdego roku. Większość roślin, w tym trawy, kwiaty i warzywa, najlepiej radzi sobie w glebie o odczynie lekko kwaśnym (6,0-6,5). Inne, takie jak azalie, gardenie i borówki, wymagają nieco wyższej kwasowości, aby dobrze się rozwijać. 

Dlatego badanie gleby może ułatwić określenie aktualnego poziomu kwasowości, co pozwoli na wprowadzenie odpowiednich zmian. Umożliwi to również usunięcie ewentualnych niedoborów.

Jak często przeprowadzać badania gleby?

Próbki gleby można pobierać o dowolnej porze roku, przy czym preferowana jest jesień. Zwykle pobiera się je co roku lub w razie potrzeby. Wiele firm i centrów ogrodniczych oferuje zestawy do badania gleby, ale zazwyczaj można je wykonać za pośrednictwem Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej (OSCHR). Stacje działają na obszarze całej Polski, w każdym województwie.

Badanie gleby nie powinno być przeprowadzane, gdy jest ona mokra lub gdy była niedawno nawożona. Aby pobrać próbkę do badania gleby ogrodowej, użyj małej kielni do pobrania gleby z różnych części ogrodu. Pozostaw próbki do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, a następnie umieść je w czystym plastikowym pojemniku. Oznacz obszar gleby i datę przeprowadzenia testu.

Czytaj też: Gleby w Polsce – wszystko, co należy o nich wiedzieć?

wikimedia/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023