PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Awokado – uprawy w Afryce mają świetlaną przyszłość

Awokado – uprawy w Afryce mają świetlaną przyszłość

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-05-08 21:32:35
Awokado

Ze względu na silny globalny popyt, awokado stało się lukratywnym produktem eksportowym. W samych Stanach Zjednoczonych konsumpcja na mieszkańca wzrosła o 406% w latach 1990-2017. Afryka zajmuje już znaczące miejsce w produkcji i eksporcie tego owocu.

Awokado zyskuje na popularności na kontynencie afrykańskim

Według rolników i naukowców uprawa awokado w Afryce obiecuje lepszą przyszłość. Rzeczywiście, Nigeria, Uganda, RPA i Maroko dążą do znacznego zwiększenia produkcji i zostania głównymi eksporterami w ciągu następnej dekady. Co świadczy o obiecującej przyszłości tej kultury.

Ze swojej strony Kenia jest już w pierwszej dziesiątce, a dochody z eksportu tego wschodnioafrykańskiego kraju wzrosły o jedną trzecią w latach 2019-2020, poprawiając w ten sposób dochody rolników na obszarach wiejskich.

Ale pożądany owoc jest przedmiotem wielu debat ze względu na duże zużycie wody przez drzewo awokado. Rzeczywiście, badania powiązały jego produkcję z poważnymi niedoborami wody i niszczeniem różnorodności biologicznej. Ponadto troska o środowisko rzuciła cień na kulturę handlową w głównych krajach eksportujących z Ameryki Łacińskiej, takich jak Meksyk i Chile.

Czy Afryka powinna bać się tego samego losu? Najwyraźniej nie, zdaniem rolników i naukowców. Według nich uprawa awokado w Afryce ma lepszą przyszłość. Ze względu na nacisk na drobnych rolników i korzystne warunki deszczowe oczekuje się, że produkcja będzie mniej szkodliwa dla środowiska niż w obu Amerykach.

Maszyny rolnicze – jakie nastroje panują wśród producentów?

Awokado – źródło cudownych tłuszczy

Awokado jest źródłem cennych witamin i wartości Awokado odżywczych. W Polsce owoc ten wciąż jest jednak dopiero odkrywany. Z każdym rokiem zyskuje on jednak na popularności, co sprawia, że coraz częściej gości na polskich stołach, zyskując uznanie kolejnych grup konsumentów.
Nasze ciało potrzebuje bardzo dużo potasu, bo około 4700 g dziennie. W jednym owocu znajduje się aż 800 g potasu. Jest go 2 razy więcej niż w bananach.

Awokado jest również źródłem najzdrowszych tłuszczy, jakie możemy spożywać. Jest to wspaniały tłuszcz, który nasze ciało uwielbia, pomaga wątrobie i całemu naszemu organizmowi. Zamiast jeść tłuszcze zwierzęce, spożywajmy właśnie ten owoc. Zawiera mnóstwo witaminy C, witaminy K, witaminy E i witaminy A.  Ma również specjalny związek, który pomaga pobierać witaminę A z innych warzyw i owoców. Jest to naprawdę cudowny owoc. Zawiera również mnóstwo magnezu, witaminę B.

Awokado ma mnóstwo witaminy B5, która uspokaja nadnercza i pomaga w ich prawidłowym funkcjonowaniu.  Pomocne jest również na problemy z układem krwionośnym. Jedzmy codziennie chociaż jedno, a nie będziemy mieli takich problemów.

agrimaroc.ma/odmładzanienasurowo/fot.pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Starannie dobrane odmiany rzepaku wpływają na sukces upraw


Autor: Emilia Gromczak

Silnie trujący chwast to nie tylko Barszcz Sosnowskiego. Jest ich więcej


Autor: Magdalena Podgórska

Nielegalne środki ochrony roślin to nadal problem


BULT SMOGOWICZE