PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Awokado – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Awokado – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-01 06:00:00
Awokado

Popyt na zawsze modne awokado pozostaje wysoki w Europie, przy zwiększonym popycie w krajach takich jak Niemcy, w których skończyły się wakacje. Natomiast w europejskich krajach produkcyjnych, takich jak Włochy i Hiszpania, produkcję utrudniały ekstremalne temperatury, sięgające ponad 45°C.

Awokado – botryosphaeria i temperatury powyżej 45 °C zagrażają hiszpańskiej produkcji

Na Półwyspie Iberyjskim, biorąc pod uwagę produkcję Hiszpanii i Portugalii, ponad 20 000 hektarów awokado jest rozmieszczonych między Malagą, Granadą, Kadyksem, Huelvą, Walencją i południowa Portugalia. Sektor iberyjskiej odmiany, której sezon trwa od grudnia do kwietnia, pracuje nie tylko nad rozwojem upraw powierzchniowych; także w poszerzaniu swojego okna marketingowego.

Niemniej jednak istnieje poważny problem w szkółkach i młodych plantacjach z Botryosphaeria, grzybem, który wpływa na wzrost wegetatywny drzew. Botryosphaeria objawia się w obszarach zasiadania i gnije, powodując upadek owoców na ziemię. Jest to czynnik, który w poważny sposób wpływa na produkcję awokado wszystkich odmian. Drugi to temperatury i ekstremalne warunki klimatyczne, które panują w Hiszpanii i które zaczynają się powtarzać co roku, a temperatura czasami wzrasta powyżej 45°C. Te nienormalnie wysokie temperatury paraliżują wzrost owoców, a w przypadku braku wody, jak to się dzieje, drzewo słabnie i zrzuca owoc na ziemię. Spadek owoców w tym roku jest uogólniony, co oznacza, że ​​jeszcze rok prognozy zbiorów nie będą takie, jak oczekiwano,

Awokado – niskie ceny na włoskim rynku ze względu na dużą podaż produktu

Jest za wcześnie, aby oszacować sycylijski sezonAwokado 023 produkcji awokado 2021/22.

Oczekujemy nieco późniejszego rozpoczęcia sezonu niż w zeszłym roku, ze względu na bardzo niskie średnie temperatury na wiosnę. Po obawach związanych z 46 °C osiągniętymi na przełomie lipca i sierpnia, temperatury wydają się ustabilizować. Drzewa są pełne, ale nie będzie to rok superlatywny jak poprzedni, kiedy wyprodukowano 1400 ton produktu

– mówi sycylijski przedsiębiorca.

Hurtownia z Mediolanu dodaje:

Jeśli chodzi o peruwiańskie Hass, zaobserwowaliśmy spadek cen ze względu na dużą podaż produktu. Sezon importowy we Włoszech rozpoczął się na przełomie kwietnia i maja i prawdopodobnie zakończy się za kilka tygodni. Podczas gdy Hass jest zwykle kupowane za nie mniej niż 10 euro, ceny wynoszą teraz 5 euro. Rynki zagraniczne, takie jak Holandia, z zielonoskórym awokado miały szczęście. Produkt odniósł duży sukces, nie tylko ze względu na ograniczone dostępne ilości. Ci, którzy sprzedawali odmiany takie jak Pinkerton, Fuerte i Ryan z RPA i Peru, odnotowali ceny 12-13 euro.

Czytaj też: Choroby brzoskwini – najgroźniejsza to kędzierzawość liści

Awokado – zwiększony popyt po zakończeniu wakacji w Niemczech

W Niemczech nadal istnieje duży popyt na awokado, częściowo z powodu końca wakacji. Obecnie na rynku niemieckim można znaleźć produkt z różnych krajów pochodzenia, takich jak Kenia, Peru, RPA czy Kolumbia. Odmiana kenijska wykazuje nieco niższą jakość, ponieważ nie zawsze rozwijało się w zadowalający sposób w komorach dojrzewania, donosi jeden z głównych handlowców.

Peruwiańskie awokado nadal dominuje w sezonie letnim, który zakończy się w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni. Z kolei produktu z Izraela można spodziewać się dopiero pod koniec października z odmianami „Pinkerton” i „Ettinger” lub w listopadzie z odmianą „Hass”.

Może wystąpić sztuczny niedobór odmian 18-kalibrowych z powodu różnych promocji. Jednak na rynku wciąż można znaleźć wiele odmian 14- i 16-kalibrowych.

Zasadniczo 14 i 16-tki można kupić za niecałe 7 euro. Z kolei awokado z Kenii można kupić za 6,50 euro, a kaliber 18 za około 7,25 euro. Obecnie nie oczekuje się żadnych nietypowych warunków ani krótkoterminowych niedoborów.

freshplaza.com/fot.Pixabay