O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Nasiona oleiste – rynek krajowy, a udział UE w globalnej produkcji

Nasiona oleiste

Nasiona oleiste produkowane są w krajach europejskich w niewielkim stopniu w porównaniu do produkcji światowej, jednak w przypadku rzepaku UE jest liderem – 29% udziału. Podobnie wygląda sytuacja z nasionami słonecznika, gdzie produkcja wynosi około 21% udziału. 

Nasiona oleiste – udział krajów UE w globalnej produkcji

Głównie rzepaku i słonecznika – w Unii Europejskiej produkuje się w wysokich ilościach. Jednak produkcja reszty nasion, w tym dominującej na rynku światowym soi, stanowi łącznie poniżej 1% europejskich zbiorów. Najważniejszymi producentami i przetwórcami rzepaku są przede wszystkim: Polska, Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania. Natomiast kluczowymi producentami i przetwórcami nasion słonecznika są – Rumunia, Francja, Bułgaria, Hiszpania i Węgry. Zdecydowana większość produkcji soi odbywa się głównie we Włoszech, Chorwacji, Francji i Rumunii.

Czytaj także: Nasiona oleiste – spadek eksportu nasion z Ukrainy o blisko 50%

Nasiona oleiste, a brak samowystarczalności w produkcji europejskiej 

Produkcja nasion oleistych w krajach należących do Unii Europejskiej dynamicznie wzrasta od początku XXI wieku. Wzrost uzależniony jest bezpośrednio od wciąż rosnącego popytu na oleje roślinne w sektorze przemysłowym – produkcja biopaliw, spożywczym oraz paszowym. Europejska produkcja cały czas intensywnie się rozwija, jednak nasiona oleiste wciąż produkowane są w niewystarczającej ilości do zaspokojenia własnych potrzeb w zakresie nasion i produktów ich przetwórstwa, w tym szczególnie niską w zakresie śrut oleistych, dlatego też UE pozostaje ich stałym importerem. Nowe kraje członkowskie znacznie szybciej rozwijają i usprawniają produkcję, niż te stare. 

Import, a nasiona oleiste

Ze względu na niski poziom samowystarczalności w zakresie produkcji nasion i produktów ich przerobu kraje Unii Europejskiej pozostają jednym z kluczowych importerów. W imporcie dominują przede wszystkim nasiona oleiste soi. Jeśli chodzi o import olejów roślinnych – olej palmowy sprowadza się w największych ilościach. Natomiast w imporcie śrut oleistych głównie importuje się śrutę sojową. 

Nasiona oleiste rzepaku na polskim rynku

Po przystąpieniu Polski do UE obroty handlu zagranicznego produktami oleistymi znacznie wzrosły. Polska odzyskała pozycję znaczącego eksportera rzepaku i stała się liczącym się eksporterem oleju rzepakowego. W Polsce nasiona rzepaku są jedyną rośliną oleistą, którą uprawia się i przerabia na dużą skalę. Dynamiczny rozwój związany jest przede wszystkim z rozwojem produkcji biopaliw oraz energii odnawialnej. 

podr.pl, sggw.pl

swiatrolnika.info 2023