PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Adiuwanty – czym są, do czego służą?

Adiuwanty – czym są, do czego służą?

Autor: Tomasz Racki 2022-07-27 08:11:00
adiuwanty

Niektórzy obawiają się używania środków ochrony roślin, gdyż sądzą, że będzie to miało negatywny wpływ na zbiory.

Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio stosowane nie stanowią zagrożenia. Nie zawsze jednak działają tak efektywnie, jakbyśmy tego chcieli. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się adiuwanty, czyli wspomagacze. Czym są?

Adiuwanty – co to takiego?

Adiuwant to substancja dodawana do pestycydów, która poprawia ich skuteczność biologiczną. Zastosowanie adiuwantów w środkach ochrony roślin jest znane od dawna. Sprawia, że lepiej działają. Poprawiają ich skuteczność biologiczną poprzez modyfikację właściwości fizycznych i chemicznych.

Adiuwanty są stosowane w celu zwiększenia skuteczności i wydajności oprysków. Oznacza to, że kiedy ich używasz, potrzeba mniej chemikaliów, co zmniejsza koszty po Twojej stronie.

Jak stosować adiuwanty?

Adiuwanty są warte użycia, gdy istnieją niekorzystne warunki dla działania środków ochrony roślin, takie jak niska temperatura powietrza, twarda woda lub chwasty w zaawansowanym stadium rozwoju. Adiuwanty dodaje się bezpośrednio do opryskiwacza i mogą zmniejszyć skuteczność pestycydów, jeśli wybierzemy nieodpowiedni rodzaj.

Istnieją także adiuwanty bardziej uniwersalne, na przykład Atpolan Soil Maxx. Produkt ten to doskonały wielofunkcyjny adiuwant, który świetnie poradzi sobie z każdym rodzajem agrochemikaliów glebowych. Może być stosowany z dowolnymi doglebowymi środkami ochrony roślin. Udowodniono, że ma wielokierunkowe działanie i będzie pracował w kierunku poprawy tempa wzrostu.

Adiuwanty są nie tylko wykorzystywane do ich zdolności do penetracji aktywnego składnika preparatu. Mogą one również zmienić jego właściwości funkcjonalne i uczynić go bardziej skutecznym na różne sposoby! Dlatego też dokonano podziału na typy aktywujące, modyfikujące lub uczulające, zgodnie z tymi nowo odkrytymi cechami, które posiadają.

Adiuwanty do herbicydów

Herbicydy glebowe są wszechstronnym narzędziem do zwalczania chwastów i poprawy żyzności gleby. Stwierdzono, że adiuwanty do nich stosowane są skuteczne poprzez zwiększenie rozpuszczalności substancji czynnej, co sprawia, że substancje łatwiej dostają się do nasion. Wykazują wyższą skuteczność, ponieważ istnieje małe ryzyko, że fitotoksyczność wpłynie na uprawy w pobliżu – dotyczy tylko sytuacji, gdy rośliny rosną w pobliżu miejsca, na które stosuje się preparat.

Zastosowanie odpowiedniego adiuwantu do herbicydu jest niezbędne dla uzyskania maksymalnej skuteczności. Można to osiągnąć poprzez dodanie pewnych dodatków, które poprawiają jego działanie w niekorzystnych warunkach lub w przypadku zbyt późnego zastosowania przeciwko chwastom już obecnym na twojej ziemi, jak np. zarośnięte pola, gdzie inne metody nie byłyby tak skuteczne bez tych dodatkowych składników, które bardzo pomagają w osiągnięciu sukcesu!

Odpowiednio stosowane środki ochrony roślin oraz adiuwanty świetnie poradzą sobie z różnymi szkodnikami i warunkami, które sprawiają, że rośliny rosną gorzej. Warto więc je stosować – oczywiście zgodnie z instrukcjami.