Uprawy roślin energetycznych – Ukraina przeznaczy 4 mln ha gruntów

O perspektywach uprawy roślin energetycznych na Ukrainie i potrzebnych zachętach dyskutowali uczestnicy spotkania internetowego „Uprawy energetyczne dla projektów bioenergetycznych: perspektywy Chmielnickiego i Tarnopola”, zorganizowanego przez Centrum Naukowo-Techniczne „Biomasa” oraz projekt BIOPLAT-EU.
Uprawy roślin energetycznych mają wiele korzyści
Zastępca szefa Państwowej Agencji Efektywności Energetycznej Jurij Szafarenko przedstawił możliwości uprawy roślin energetycznych na Ukrainie i opracował wspólnie z Ministerstwem Energii i Stowarzyszeniem Bioenergetycznym Ukrainy projekt ustawy o intensyfikacji rozwoju tego obszaru. Zdaniem ekspertów, na Ukrainie wykorzystanie upraw energetycznych z 4 mln hektarów nieurodzajnej ziemi zastąpi do 20 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
Projekty uprawy roślin energetycznych są dość złożone. Zwrot z inwestycji wynosi tylko 3 lata. Dlatego w celu skalowania tych projektów i wykorzystania technicznie osiągalnego potencjału, naszym zadaniem jest stworzenie sprzyjających warunków dla tego typu działalności (ustanowienie terminu „elektrownie”, ułatwienie dzierżawy ziemi pod uprawę itp.).
– powiedział Jurij Szafarenko.
Przyjęcie projektu ustawy ułatwi:
- zastąpienie importu gazu i oszczędności kosztów;
- racjonalne wykorzystanie nieurodzajnych ziem i przywracanie ich żyzności;
- tworzenie nowych miejsc pracy i zwiększanie dochodów budżetowych na wszystkich poziomach;
- redukcję emisji gazów cieplarnianych i poprawa sytuacji ekologicznej kraju;
- wypełnienie międzynarodowych zobowiązań Ukrainy.
Uprawy roślin energetycznych na nieurodzajach
Generalnie uczestnicy spotkania zastanawiali się nad możliwościami realizacji projektów uprawy roślin energetycznych na terenach nie nadających się pod rolnictwo, w tym m.in. w regionach Tarnopola i Chmielnickiego i będzie mógł stać się częścią platformy WebGIS BIOPLAT-EU.
Przypomnijmy, że plany przyciągnięcia 4 milionów hektarów nisko wydajnych gruntów pod uprawy roślin energetycznych zostały ogłoszone przez urzędników państwowych już w 2017 roku. Następnie ówczesny szef Państwowej Agencji ds. Efektywności Energetycznej Serhij Sawczuk powiedział:
Na Ukrainie istnieje wyjątkowa okazja do wykorzystania roślin energetycznych jako biomasy do produkcji energii. Wykorzystując 11,5 miliona ton upraw energetycznych zebranych z 1 miliona hektarów, można zastąpić 5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. W sumie kraj ma 4 miliony hektarów nieurodzajnych gruntów, które należy wykorzystać pod uprawę roślin energetycznych. Jednocześnie w pobliżu tych terenów można zainstalować moce produkcyjne ciepła i energii elektrycznej z takich biomateriałów. W rezultacie będziemy mieć klaster energetyczny z silną bazą zasobów.
agronews.ua/fot.pixabay