Talk icon

Informacje

23-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Uprawa winorośli szansą na poprawę dochodowości gospodarstwa

Uprawa winorosli

Uprawa winorośli na tle innych gatunków nie należy do łatwych. Winorośl wymaga specyficznych warunków klimatycznych. Jednak podjęcie tego wyzwania może znacząco poprawić dochodowość gospodarstwa.

Winiarstwo w Polscewinorosl

Choć nie słyniemy z powszechnej uprawy winogron, to kultura spożywania wina oraz zmiany w preferencjach alkoholowych Polaków rosną. Ta sytuacja wpływa na fakt, że polskie winiarstwo się odradza. Przoduje woj. podkarpackie, gdzie znajduje się ponad 150 winnic o powierzchni od kilku arów do kilku hektarów. Co jest przyczyną zainteresowania się rolników wyrobem wina z winogron? Wpływ ma na to fakt, że wina wyprodukowane z własnych winogron są dużo droższe od win sklepowych, a ich nabywcami są bogatsi konsumenci lub konsumenci o większej świadomości i dbałości o swoje zdrowie. Stąd producenci liczą, że uprawa winorośli przyniesie im dochody. Własne wina są lepsze i zdrowsze, a każde z nich jest inne. W porównaniu z winami sklepowymi mają swój niepowtarzalny smak i aromat, zależnie od siedliska, producenta i zbiegu wielu innych czynników. 

Uprawa winorośli – najważniejsze informacje

Organizację rynku wina w Polsce określają przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2020 r., poz. 1891). Zgodnie z przepisami w/w ustawy wyrób wina z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium RP. Uprawa winorośli prócz znajomości przepisów wymaga podstawowej wiedzy. Ważna jest znajomość budowy krzewu winorośli oraz wzrostu i owocowania. Jest to podstawą prawidłowego prowadzenia winnicy. Winorośl nie ma specjalnych wymagań odnośnie gleby. Ze względu na mocny system korzeniowy można uprawiać ją w zasadzie na każdej glebie. Nie należy jej tylko sadzić na glebach ciężkich, podmokłych i nie przepuszczalnych. Gleby te mogą zahamować wzrost roślin i sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Dlatego miejsce podmokłe należy wcześniej zdrenować. Teren należy przygotować rok przed sadzeniem krzewów. Dobrym przedplonem dla winorośli są zboża, okopowe, motylkowate lub gorczyca, facelia. Uprawa winorośli wymaga również wyboru odpowiedniego stanowiska. Nasłonecznienie ma duży wpływ na wzrost roślin i dojrzewanie owoców. Dlatego najlepszymi terenami do zakładania winnicy są stoki wzgórz południowych lub południowo-zachodnich. Winnic nie należy zakładać w rejonach częstych gradobić i przymrozków wiosennych oraz w tzw. zastoiskach mrozowych, gdzie zimą spływa i zalega zimne powietrze. Co ważne, założenie winnicy powinno być poprzedzone wykonaniem dokładnych analiz meteorologicznych z długiego przedziału czasowego.

Przeczytaj także: Enoturystyka, czyli podróże śladami historii wina w Polsce

Uprawa winorośli wymaga pielęgnacji 

Uprawa winorośli to praca wymagająca specjalistycznej wiedzy i czasu. W okresie wegetacji roślin w winnicy wykonywane są liczne prace pielęgnacyjne. Do najważniejszych należy zaliczyć uprawę gleby, zwalczanie chwastów, cięcie letnie, wiązanie latorośli do podpór oraz zbiór winogron. Wpływ na stan winnicy ma również pogoda, która w tym roku była wyjątkowo niesprzyjająca. W wyniku złej pogody winogrona nie mogą osiągnąć pożądanego stopnia dojrzałości, a więc odpowiedniego poziomu cukru, który przefermentuje w alkohol. Z tego względu istnieje możliwość zwrócenia się do MRiRW o wyrażenie zgody na wzbogacenie wina. Udało się i w tym roku Polscy winiarze otrzymali zgodę na wzbogacanie wina

modr.pl/lodr.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023