Talk icon

Informacje

31-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Uprawa tytoniu – polski surowiec doceniany na świecie

Uprawa tytoniu

Uprawa tytoniu ma miejsce niemal na całym świecie, a w produkcji przodują Chiny. Polska jest 5 największym producentem, jeśli chodzi o Unię Europejską, a tytoń z naszych ziem jest bardzo wysokiej jakości, co więc można zrobić, aby zwiększyć jego udział w rynku?

Uprawa tytoniu bez dopłat unijnych od 2015 roku

W Polsce tytoń uprawiany jest od lat, a jego plantacje przechodziły z pokolenia na pokolenie. Uprawa tytoniu jest bardzo wymagająca, w większości niezmechanizowana, a co za tym idzie koniecznością jest praca ręczna. Jest to więc w dużej mierze biznes rodzinny, w który nierzadko zaangażowani są wszyscy jej członkowie, dodatkowo zapewnia się sporo miejsc pracy na plantacjach tytoniu. Mimo tego, w 2015 roku, decyzją Unii Europejskiej, zniesiono dopłaty do produkcji tytoniu.

Czytaj także:Uprawa rabarbaru – czy to opłacalna inwestycja w czasach suszy?

Uprawa tytoniu w Polsce – surowiec najwyższej jakości

Tytoń ma duże zdolności adaptacyjne i mimo tego, że jest wymagającą rośliną, zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiednią temperaturę i nasłonecznienie, dobrze radzi sobie w polskim klimacie. Rolnicy, dbając odpowiednio o swoje plantacje i wykonując większość prac agrotechnicznych ręcznie, przyczyniają się do produkowania bardzo dobrego jakościowo surowca. Jest on chętnie skupowany przez producentów wyrobów tytoniowych i doceniany niemal na całym świecie. Duża część polskiej produkcji jest wysyłana na przykład do Indii, ale i na naszym terenie rozlokowanych jest wiele fabryk przetwarzających polski tytoń, zapewniających nie tylko dochód dla rolników, ale i miejsca pracy.

Uprawa tytoniu – Ministerstwo Rolnictwa dostrzega potencjał

Rolnicy intensywnie postulowali o to, aby w związku z odcięciem dopłat do ich produkcji płynących z Unii Europejskiej, uruchomić dopłaty z Polski, aby wspomóc ten rynek. Zwraca się też uwagę na to, że zdjęcie akcyzy na wykorzystanie polskiego tytoniu wpłynęłoby na zwiększenie ilości skupowanego surowca od koncernów produkujących z niego wyroby. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzegło potencjał rynku i w swoim programie rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce w latach 2016-2020 zawarł postulaty konieczne do tego, aby uprawa tytoniu mogła być w Polsce wciąż kontynuowana na dobrym poziomie i aby jeszcze ten rynek rozwinąć. Wśród nich znaleźć możemy te dotyczące redukowania kosztów uprawy czy sugestia dla producentów wyrobów tytoniowych, aby stawiali na surowiec od sprawdzonych, lokalnych polskich dostawców. O to na szczęście możemy być spokojni, jak wielokrotnie wspomniano wcześniej, producenci doceniają polski tytoń. Warto jednak zwrócić uwagę, że bardzo czaso i pracochłonne pozostają wszelkie kwestie biurokratyczne. Rolnicy zmuszeni są do wypełniania skomplikowanych formularzy pozwalających na legalną uprawę tytoniu. Ułatwienie im tego mogłoby być ogromną pomocą dla tego sektora i pozwoliłoby jeszcze zwiększyć udział polskiej produkcji w skali świata.

mmrirw/gov.pl/ozpt/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023