Uprawa szafranu – jak wygląda proces pionowej uprawy w Iranie?

Uprawa szafranu w Iranie odpowiada za większość światowych zbiorów. Kraj ten jest dumny z tego, że jest globalnym dostawcą tak zwanej najdroższej przyprawy na świecie. Ponieważ jest to bardzo drogi produkt, istnieje duże zainteresowanie sposobami zwiększenia produkcji lub zmniejszenia strat w uprawie.
Uprawa szafranu wertykalnie jest łatwiejsza w kontrolowaniu
Ardalan Ghilavizadeh, starszy agronom, dzieli się swoimi spostrzeżeniami jak wygląda uprawa szafranu w pomieszczeniach:
Hodowcy szafranu hodują kwiaty szafranu z cebul, a także muszą przetwarzać mokre kwiaty w taki sposób, aby suszone były tylko znamiona i można je było wykorzystać jako przyprawę. Cały proces jest niezwykle pracochłonny, a koszty pracy rosną na całym świecie – także w Iranie – inwestowanie w sposoby zmniejszania zapotrzebowania na siłę roboczą może łatwo stać się interesujące.
Uprawa szafranu nad którą badania prowadzi Ghilavizadeh znajduje się w pomieszczeniu i jest hodowana metodą pionową. Wyjaśnia, że najlepszy okres na zbiór cebul szafranu uprawianych na zewnątrz przypada na wiosnę.
Kiedy są uśpione, przenosimy je do przechowywania w 25 stopniach, przy wilgotności około 75 procent. Aby zapobiec chorobom i uszkodzeniom powodowanym przez owady, istnieje możliwość wyboru większych cebulek
– mówi Ardalan.
Najlepiej około 25 gramów lub więcej. Żarówki umieszcza się w drewnianych skrzynkach ze względu na wilgoć. Aby zapewnić kwitnienie w pomieszczeniach zamkniętych, należy utrzymywać temperaturę między 15 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 10 w nocy, co jest trudne do zrealizowania przy uprawie na zewnątrz. Przy uprawie w pomieszczeniach możemy rosnąć przy sztucznym oświetleniu lub przy świetle słońca. Ponadto kontrolowany jest również poziom CO2. W pierwszej fazie utrzymuje się na poziomie 600 ppm. W ciągu dwóch tygodni pąki osiągają wysokość 10 centymetrów. Tydzień później pojawia się kwiat i kwitnienie trwa jeszcze dwa tygodnie
– dodaje.
Czytaj też: Imbir – przegląd aktualnej sytuacji na światowych rynkach
Uprawa szafranu w pomieszczeniach jest dużo lepszej jakości
Jakość szafranu uprawianego w pomieszczeniach jest lepsza
niż w uprawie na wolnym powietrzu, ponieważ kontrolujemy temperaturę. Poza tym zaburzenia i choroby rzadko występują na uprawach w pomieszczeniach, a kiedy się pojawią, możemy je łatwiej kontrolować niż na zewnątrz. Oznacza to, że uprawa szafranu w pomieszczeniu pod względem jakości jest bardzo wysoka
– tłumaczy Ardalan.
Jednak gęstość i, co ważniejsze, zmniejszenie wymaganej pracy, to jeszcze większe zalety. Zespół spędził wiele godzin nad znalezieniem idealnej gęstości:
Gęstość w warunkach wewnętrznych można zoptymalizować. W naszej 60-metrowej hali możemy wyhodować 4 tony cebul szafranu. Następnie każde 70 kilogramów mokrych kwiatów daje 1 kilogram suszu, więc można powiedzieć, że każda tona cebul szafranu daje rezultat w dwóch kilogramach suszu. Ostatecznie oznacza to, że możemy wyhodować taką samą ilość na 100m2 w pomieszczeniu, jak na 1 hektarze uprawy na zewnątrz .
Uprawa szafranu to nie jedyna hodowla Ardalana, dodatkowo zajmuje się on również uprawą grzybów – co oczywiście robi w pomieszczeniach.
A paszę można również uprawiać hydroponicznie i pod dachem. Widzimy w tym duże możliwości
– podsumowuje Ardalan Ghilavizadeh
agrimaroc.ma/fot.Needpix/Wikimedia