Talk icon

Informacje

19-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Uprawa papryki – najczęstsze choroby i ochrona przed szkodnikami

Uprawa papryki

W Polsce papryka uprawiana jest na szeroką skalę. W polskich gospodarstwach uprawia się tez wiele gatunków tego smacznego warzywa. Wciąż jednak na próżno szukać odmian, które odporne będą na podstawowe patogeny grzybowe. Potrafią one odcisnąć swoje piętno zarówno na naziemnych jak i podziemnych częściach rośliny. Na znaczeniu zyskują tu zatem higiena, odpowiednie zmianowanie, nawożenie czy odkażanie podłoża. Uprawa papryki to także konieczność podjęcia walki z innymi wirusami takimi jak wirus X ziemniaka, Y ziemniaka, wirus naczyniowego więdnięcia bobu czy wirus mozaiki lucerny.

Uprawa papryki – najczęstsze choroby

Do najczęściej występujących w Polsce chorób wirusowych, przez które uprawa papryki może okazać się znacznie mniej opłacalna należą: mozaika tytoniu na papryce, mozaika pomidora na papryce, mozaika ogórka na papryce, łagodna pstrość papryki czy brązowa plamistość liści na papryce. Problem stanowią także groźne choroby bakteryjne takie jak: mokra zgnilizna bakteryjna, bakteryjna cętkowatość papryki oraz choroby grzybowe: szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, fuzariozy zgorzelowe papryki, wertycylioza, ryzoktonioza papryki, antraknoza korzeni, zgnilizna podstawy pędów papryki. Uprawa papryki to także szereg problemów będących zaburzeniami fizjologicznymi. Najważniejsze z nich to: podskórna plamistość owoców papryki, spękania skórki owoców czy zamieranie wierzchołków pędów.uprawa papryki 233

Uprawa papryki – ochrona przed szkodnikami

Najczęściej występujące w Polsce fitofagi w uprawie papryki to: mszyce, wciornastki, przędziorki, miniarki i zmieniki, gąsienice motyli, pędraki i drutowce.

Ze względu na technikę uprawy papryki, azotowe i potasowe nawożenie pogłówne należy wykonać jeszcze zanim rośliny pokryją międzyrzędzia. To też dobry czas, by zająć się kwestią odchwaszczania mechanicznego, którego uprawa papryki bezwzględnie wymaga.

Czytaj także: Ligol – jedna z najmłodszych odmian polskich jabłoni

Choroby odglebowe papryki zwalcza się za pomocą odkażania gleby. Ważne jednak, aby nie przesadzać z podobnymi zabiegami i nie wykonywać ich co roku. Ze względu na specyfikę chorób i szkodników, niezwykle ważne jest stosowanie nawozów, które będą wspierać szybki rozwój papryki. W tym kontekście istotne jest wzmocnienie korzeni, które sprawią, że przynajmniej częściowo stają się one odporne na patogeny. Eksperci polecają tu stabilizowany srebrem nadtlenek wodoru.

Uprawa papryki, do właściwej ochrony, wymagać może pokrycia powierzchni gleby czarną agrowłókniną. Sprawdzonym sposobem jest także wprowadzanie do warstwy glebowej mikroorganizmów wykazujących działanie mytotoksyczne lub konkurencyjne, a także sytmulujacych wzrost – Trichoderma sp., Bacillus

thuringensis., preparaty EM

swiatrolnika.info 2023