Talk icon

Informacje

12-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Uprawa łubinu – przedplon, dobór gleby i odpowiednie nawożenie

Uprawa łubinu

Uprawa łubinu jest obok grochu najczęściej wybieraną rośliną przez rolników. Łubin wnosi do rolnictwa wiele korzyści – plon zbóż zasianych po roślinie może wzrosnąć nawet do 25%, umożliwia zaoszczędzenie azotu w glebie, melioruje glebę, co pozwala na łatwiejsze napowietrzanie i rozwój korzeni roślin następczych oraz podnosi zawartość materii organicznej w podłożu.

Uprawa łubinu, a przedplon

Uprawa łubinu udaje się, gdy jak przedplon zastosuje się zboża. Warto również pamiętać o tym, żeby uprawiać go minimum 3-4 lata po oborniku oraz z 4-5 letnią przerwą w uprawie po sobie ze względu na rozwój bakteriofagów, które niszczą bakterie brodawkowe i nasilają występowanie chorób, chwastów i szkodników. Wysianie rośliny bezpośrednio po okopowych na oborniku najczęściej powoduje nadmierny rozwój części wegetatywnych, co finalnie powoduje nadmierny rozwój części wegetatywnych i tym samym okres wegetacji.

Czytaj także: Zbiory zbóż dobre, ale sprzedaż słaba. Rolnicy czekają na wyższe ceny

Dobór stanowiska, a uprawa łubinu

Lubin poleŁubin biały ma największe wymagania glebowe – uprawa łubinu udaje się wyłącznie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i dobrze zasobnych w składniki pokarmowe. Optymalny odczyn gleby oscyluje wokół pH 6-7. Łubin żółty ma najmniejsze wymagania glebowe, jednak nie znosi gleb o odczynie obojętnym, zasadowym oraz tych świeżo wapnowanych. Odczyn gleby dla tej rośliny powinien mieścić się w przedziale pH 5-6. Natomiast łubin wąskolistny daje najlepszy plon na glebach średnio zwięzłych, a najodpowiedniejsze pH waha się w granicach 6-7.

Uprawa łubinu, a nawożenie fosforowo-potasowe

Nawożenie fosforowo-potasowe jest niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny i stwarza odpowiednie warunki do prawidłowego współistnienia z bakteriami brodawkowymi. Fosfor wywiera korzystny wpływ na wczesne i równomierne dojrzewanie roślin, przyspiesza wchody i skraca okres wegetacji. Uprawa łubinu na glebach średnich wymaga nawożenia fosforowo-potasowego przed orką przedzimową. Natomiast na glebach lżejszych warto przesunąć na wiosnę, ze względu na możliwość wypłukania składników odżywczych. Dawki nawozowe należy dostosować do zasobności gleby, a ustala się je na podstawie badań przeprowadzonych przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą. W uprawie łubinu wąskolistnego i żółtego powinno się unikać nawożenia azotem, ponieważ może to spowodować opóźnienie rozwoju generatywnego oraz porażenie chorobami o podłożu wirusowym.

modr.pl

swiatrolnika.info 2023