Talk icon

Informacje

20-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Uprawa łubinu na nasiona – co warto wiedzieć przed wysianiem rośliny?

Uprawa łubinu

Uprawa łubinu wpływa na ograniczenie występowania chorób korzeniowych u zbóż, które wysiane po roślinie mogą dawać wyższe plony nawet o 25%. Nasiona rośliny charakteryzują się wysoką zawartością białka na poziomie powyżej 40%.

Uprawa łubinu, a siew

Siew nasion warto przeprowadzić możliwie jak najwcześniej – najlepiej pod koniec marca lub na początku kwietnia – tuż po obeschnięciu podłoża po zimie. Wczesny siew umożliwia kiełkowanie nasion w znacznie niższych temperaturach, co przyczynia się również do szybszego i bardziej obfitego kwitnienia i równomiernego dojrzewania. Od terminu siewu uzależniona jest plenność nasion – im wcześniej roślina zostanie wysiana, tym wyższy plon nasion finalnie osiągnie. Właściwa uprawa łubinu wymaga również odpowiedniego przygotowania nasion przed siewem, dlatego też powinno się je zaprawić odpowiednim środkiem grzybobójczym przeciw zgorzeli siewek.

Charakterystyka odmian, a uprawa łubinu

W krajowym rejestrze znajduje się 27 odmian łubinu wąskolistnego, 9 odmian łubinu żółtego i 2 odmiany łubinu białego. Odmiany różnią się przede wszystkim kolorem kwiatów: łubin żółty posiada kwiaty o barwie żółtej, wąskolistny o barwie niebieskiej, różowej lub białej, zaś biały – szaro-niebieskiej. Niektóre odmiany są samokończące – mają zredukowaną liczbę rozgałęzień, są słabiej ulistnione i mają tendencję do wcześniejszego i bardziej równomiernego dojrzewania.

Uprawa łubinu białego może odbywać się przy wykorzystaniu dwóch odmian: Butan i Boros. Do głównych odmian łubinu żółtego należą: Baryt, Bursztyn, Lord, Mister, Perkoz, Taper, Dukat, Puma i Parys. Natomiast odmiany wąskolistne to przede wszystkim: Bolero, Dalbor, Graf, Jowisz, Koral, Lazur, Neptun, Rumba, Sonet, Tango, Wars, Zeus, Neron oraz Rolnad.

Winnicki: głosowanie ws. noweli o ochronie zwierząt pokazało, kto jest prawdziwą prawicą

Uprawa łubinu, a pielęgnacja plantacji

Uprawa łubinu może być wrażliwa na zachwaszczenie. Uprawa lubinuDługi okres kiełkowania nasion i powolny początkowy wzrost roślin sprzyja rozwojowi chwastów. Bronowanie zasiewów przed wschodami i po wschodach jest jedną ze skutecznych metod ich zwalczania. Metoda może okazać się jednak niewystarczająca, dlatego warto dodatkowo zastosować odpowiednie herbicydy, które dają większą gwarancję utrzymania plantacji w stanie wolnym od chwastów.

Uprawa łubinu – zwalczanie chorób

Uprawa łubinu narażona jest głównie na takie choroby jak zgorzel siewek i antraknozę. W celu ograniczenia możliwości występowania chorób powinno się używać do siewu wyłącznie zdrowego materiału siewnego ze sprawdzonego źródła. Należy pamiętać o tym, że nasiona powinny zostać zaprawione przed siewem. Warto zadbać również o właściwe zmianowanie i niszczenie resztek chorych roślin przez ich głębokie przyorywanie.

modr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023