Talk icon

Informacje

21-03-2021

Autor: Monika Faber

Uprawa lnu oleistego – jak prawidłowo ją prowadzić?

Uprawa lnu oleistego

Uprawa lnu oleistego powinna odbywać się na polu, którego gleba zaliczana jest do III i IV klasy kompleksu pszennego i żyznego. Nie należy prowadzić jej na piasku lub ciężkim, zlewnym, czy podmokłym terenie. Między jednym, a drugim nasadem powinno być 5-6 lat przerwy. Idealnym przedplonem są strączki, rośliny okopowe oraz zboża dobrze plonujące.

Uprawa lnu oleistego – jak rozpocząć jego uprawę?

Len uprawiany może być w całej Polsce, gdyż charakteryzuje się dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, dzięki któremu może pobierać wodę i składniki pokarmowe z nawet głębszych warstw podłoża. Najlepsze gleby pod uprawę należą do klasy III i IV, kompleksu pszennego i żytniego. Należy pamiętać, że uprawa lnu nie może być prowadzona na piasku, bardzo ciężkim, zlewnym i podmokłym terenie. Idealnym przedplonem są strączki, dobrze plonujące zboża oraz rośliny okopowe, jednakże na tym samym polu nie można sadzić lnu częściej niż co 5-6 lat.uprawa lnu 345

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie uprawy jest pobranie próbki podłoża i wysłanie jej do stacji chemiczno-rolniczej, która oznaczy odczyn gleby, wykaże jej składniki mineralne, w tym metale ciężkie, które dość licznie występują na glebach kwaśnych. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce należy najpierw zwapnować glebę i przeznaczyć pod uprawę nieżywnościowych roślin. Po otrzymaniu pozytywnych dla rolnika wyników stacji uprawę mechaniczna należy rozpocząć orką przedzimową na średniej głębokości 30 cm. Aby zatrzymać odpowiednią ilość wody w glebie należy wiosną dokonać orki włókami i bronami, a na glebach zlewnych kultywatorem lub innym aktywnym narzędziem spulchniającym. Bardzo ważne jest by bezpośredni wysiew poprzedzić nawożeniem mineralnym. Jeżeli analiza wykaże niedobór boru lub siarki bardzo ważne jest nawożenie mikroelementami.

Czytaj także: Ceny żywności w 2021 roku nadal będą rosnąć

Uprawa lnu oleistego – zbiór dojrzałych nasion

Na rynku dostępnych jest kilka odmian lnu oleistego: Jantarol, Szafir, Oliwin, Bukoz. Najbardziej odporna na choroby typu Fusariumoraz jest ostatni gatunek. Najlepszy terminem na siew lnu oleistego przypada pod koniec siewu zbóż jarych, czyli w okolicach 25 kwietnia. Należy uważać, by zbyt wczesny siew nie wywołał szkód poprzez późnowiosenne przymrozki. Ilość wysiewu nasion wynosi około 50-60 kg/ha wysiewanego w rozstawie 15-20 cm. Jak w każdej uprawie tak i w tej należy rozpocząć od prawidłowego odchwaszczenia terenu wokół pola i na polu stosując w tym celu herbicydy. Uprawa lnu oleistego jest gotowa do zbioru kiedy to torebki nabiorą brązowego zabarwienia, a nasiona osiągną pełną dojrzałość. Dokonuje się go kombajnem zbożowym z dostosowaną końcówką do roślin włóknistych. Należy pamiętać, by przed siewem nie stosować desykacji, zwłaszcza jeżeli nasiona lnu przeznaczone są do celów spożywczych i paszowych. Po wykonaniu zbiorów należy nasiona dosuszyć do wilgotności na poziomie 8-10% i oczyścić je z plew. Tak przygotowane nasiona można przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu przez dłuższy okres czasu.

Źródło: projekty.ncn.gov.pl

swiatrolnika.info 2023