Talk icon

Informacje

18-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Uprawa konopi – co mówią nam krajowe przepisy?

Uprawa konopi

Uprawa konopi w polskim prawie reguluje akt prawny Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Z powyższego aktu prawnego należy brać pod uwagę następujące artykuły: 4, 45, 46, 47, 50, 51, 63 oraz 65. Należy pamiętać, że nieprzestrzeganie zasad w nich zawartych skutkuje natychmiastowym zniszczeniem uprawy.

Uprawa konopi, a terminologia z tym związana

Powyższa uprawa wiąże się z odpowiednia terminologią, taką jak: konopie, konopie włóknista, uprawa konopi, żywica konopi oraz ziele konopi innych niż włókniste, która została zawarta w art. 4 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z owym aktem prawnym konopie, to rośliny z rodzaju konopie, ich włóknista odmiana definiowana jest jako roślina z gatunku konopie siewne, a ich suma występowania delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których, co ważne nie została usunięta żywica, nie przekracza 0,20% w przeliczeniu na wyłącznie suchą masę. Niezależnie od powierzchni uprawy, każda z hodowli zaliczana jest do uprawy konopi.

Patrząc na dwa ostatnie zagadnienia, ziele konopi innych niż włókniste, to każda naziemna część rośliny konopi poza nasionami wykazująca stężenie powyżej 0,20% sumy delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego, natomiast żywica konopi, to nic innego, jak żywica i inne produkty konopi wykazujące zawartość delta-9-tetrahydrokannabinol bądź innego aktywnego biologicznie kannabinola.

Uprawa konopi – w jakich celach można prowadzić uprawę?

Konopie włóknista zgodnie z polskim prawem mogą być uprawiana wyłącznie w celach włókienniczych, spożywczych, kosmetycznych, chemicznych, farmaceutycznych, celulozowo-papierniczych, materiałów budowlanych oraz nasienniczych. Pozostała uprawa konopi jest zabroniona. Jeżeli ktoś podejmie się uprawy krzewu koki lub konopie innej niż dozwolona oraz zbierania liści koki, żywicy, ziela konopi podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast jeżeli powyższe czynności wykonywane przez osoby niezgodnie z literą prawa dotyczą konopie włókniste podlegają karze grzywny.konopie przemyslowe oplacalnosc

Uprawa konopi – zezwolenie skupu konopi włóknistej

Uprawę te można prowadzić wyłącznie na wyznaczonym terenie o danej powierzchni, w konkretnym rejonie tylko i wyłącznie w oparciu o zezwolenie na uprawę. W celu możliwości potwierdzenia legalnego zakupu nasion należy zachować fakturę VAT oraz etykietę. Skup konopi włóknistych może być dokonywany wyłącznie przez podmiot, który otrzymał zezwolenie od marszałka województwa właściwego dla miejsca położenia uprawy. Wniosek o zezwolenie na skup musi zawierać imię i nazwisko, adres wnioskodawcy, siedziby firmy, NIP, adres miejsca wykonywania skupu oraz określenie zakresu i celu działalności. Marszałek województwa ma prawo cofnąć zezwolenie skupu za naruszenie obowiązków prowadzenia działalności. Natomiast sejmik województwa określa coroczną ogólną powierzchnię, na której uprawa konopi włóknistej może być prowadzona.

Czytaj także: Eksport wieprzowiny – UE obniży dostawy w najbliższym czasie!

Uprawa konopi – zezwolenie na uprawę

Owe zezwolenie wydaję wójt, burmistrz, prezydent miasta właściwy dla miejsca położenia uprawy. Wniosek na zezwolenie na uprawę konopi włóknistych powinien zawierać: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i siedziby, informacje o rodzaju uprawy, powierzchni, numerze referencyjnym działki oraz oświadczenie o niekaralności wnioskodawcy. Jeżeli ktoś chciałby uprawiać konopie na własny użytek zgodnie z prawem należałoby dołączyć zobowiązanie do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie. Należy pamiętać, że poza podstawowymi informacjami, jak podmiot, na który zostało wydane, powierzchnię działki, odmianę konopi, numer zezwolenia datę wydania, numer działki również termin jego ważności. Wójt prowadzi rejestr zezwoleń i jednocześnie może je cofną jeżeli warunki prowadzenia działalności określonych w ustawie lub w zezwoleniu zostały naruszone, przez co uprawa konopi zmierza w nielegalnym kierunku.

Uprawa konopi – nadzór nad uprawą

Nadzór na uprawą konopi włóknistej sprawuje burmistrz, prezydent miasta, wójt właściwy dla położenia uprawy. Uprawniony organ w ramach wykonywanej kontroli może wejść na grunt uprawy, dokonać kontroli dokumentów, na podstawie których uprawa konopi włóknistej jest wykonywana oraz prowadzić wyjaśnienia z osobą prowadząca uprawę. Należy przedstawić podczas kontroli zezwolenie na wykonywanie danej czynności. Jeżeli kontrola wykaże niezgodność uprawy z przepisami prawa wydaje się przez organ kontrolny nakaz zniszczenia uprawy na koszt uprawiającego z rygorem natychmiastowego wykonania.

Źródło: cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023