Uprawa gryki – co warto wiedzieć, żeby osiągnąć największe plony?

Uprawa gryki jest istotna ze względu na to, że jest dobrym surowcem do wyrobu kasz. Roślina jest również idealnym pożytkiem dla pszczół, a miód z niej pozyskany cechuje się najwyższą ze wszystkich miodów zawartością enzymów i najlepszymi właściwościami bakteriostatycznymi. Grykę najczęściej sieje się za pomocą siewnika zbożowego na głębokość około 2-3 cm bezpośrednio do wilgotnej gleby lub na głębokość 4-5 cm, jeśli podłoże jest przesuszone.
Uprawa gryki, a odpowiednie nawożenie
Uprawa gryki charakteryzuje się wysoką tolerancją na kwaśny odczyn gleby. Jednak warto pamiętać, że przy pH znajdującym się poniżej 5,0 powinno się zastosować nawóz wapniowy w dawce 2,0-3,5 t/ha. W sytuacji w której zawartość magnezu w glebie jest niska należy zastosować połowę dawki CaO w formie wapna magnezowego. Nawożenie potasowe i fosforowe powinno się wprowadzić w całości tuż przed siewem. Dawki tych nawozów uzależnione są bezpośrednio od zasobności przyswajalnych form potasu i fosforu w glebie. Nawóz azotowy stosowany w wyższych dawkach powinno się rozdzielić na dwa terminy: ok. 60-70% dawki wprowadzić przed siewem, zaś pozostałą część w początkowym okresie kwitnienia gryki.
Siew i dobór odmian, a uprawa gryki
Grykę najczęściej sieje się za pomocą siewnika zbożowego na głębokość około 2-3 cm bezpośrednio do wilgotnej gleby lub na głębokość 4-5 cm, jeśli podłoże jest przesuszone. Wybór rozstawy rzędów powinien być uzależniony od zastosowanej pielęgnacji w łanie. W krajowym rejestrze w Polce znajdują się obecnie cztery odmiany rośliny, jednak do tych najbardziej powszechnych należy Kora i Panda. Uprawa gryki w rejonie północno-wschodniej Polski powinna rozpocząć się w okolicach końca maja. Dodatkową wskazówką, która ułatwia ustalenie właściwego terminy siewu jest osiągnięcie temperatury gleby w okolicach 10-12°C na głębokości od 5 do 10 cm. Grykę warto siać w wąskie rzędy, ponieważ uprawa w szerokie międzyrzędzia wymaga dodatkowo pielęgnacji mechanicznej – jest więc bardziej pracochłonna i niekiedy kłopotliwa.
Uprawa gryki – ochrona roślin i zabiegi pielęgnacyjne
Uprawa gryki najbardziej narażona jest na zachwaszczenie, dlatego też istotnym działaniem jest staranne odchwaszczenie stanowiska przed siewem rośliny. Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne obejmują bronowanie i opielanie międzyrzędzi. Bronowanie powinno się zastosować w przypadku opóźnionych wchodów, gdy pojawiło się zaskorupienie roli. Zabieg należy wówczas wykonać przed wchodami gryki za pomocą lekkiej brony w poprzek rzędów. Natomiast opielanie międzyrzędzi powinno się stosować wyłącznie w uprawie gryki w szerokie rzędy (ok. 30-50 cm).
Czytaj także: Krzysztof Bosak: protesty rolników są zbyt spokojne
podr.pl