Talk icon

Informacje

10-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Uprawa dyni, czyli uprawa owocu, czy warzywa?

Uprawa dyni

Uprawa dyni jest popularna w Polsce nie tylko w przydomowych ogródkach, ale i na plantacjach. Coraz częściej gospodarze udostępniają swoje plony dla osób chcących w okresie jesieni wykonać sobie sesje zdjęciową właśnie w tej scenerii. Ponadto owoce te wykorzystywane są nie tylko do zup, czy jako dodatki do dań głównych, ale także jako marynaty, marmolady, czy zaprawy w occie.

Uprawa dyni – historia pochodzenia oraz podstawowa charakterystyka

Pierwsi na świecie dynię hodowali Indianie z dzisiejszego Peru, jakieś 3 tysiące lat temu. Do Europy przywiózł ja Krzysztof Kolumb w XV wieku. Natomiast dopiero 100 lat później została doceniona przez tamtejszy rynek. Dynia należy do owoców z gatunku jagody i jest uprawiana niemal we wszystkich krajach starego kontynentu. Swoją nazwę zyskała dopiero w XVII wieku. Wcześniej nazywano ją: pepon, czyli „gotowanie w słońcu”, potrion, tz. „duży grzyb” bądź pumpkin, czyli „duży melon”. Indianie nazywali ją askutasquash – „nadająca się do jedzenia na surowo”. Uprawa dyni w Polsce opiera się o odmiany olbrzymią oraz zwyczajną. W kategorii dyni zwyczajnej wyróżnia się: dynię makaronową – duża, owalna, patison – spłaszczona, cukinia oraz kabaczek – silenie wydłużona. Ponadto występują również odmiany płożące oraz pnące lub w zwartej bądź krzaczastej i półkrzaczastej formie. Może być uprawiana z siewu lub rozsadów i co ważne nie jest wrażliwa na przedplon za wyjątkiem tej samej rodziny.warzywa dyniowate 3456

Uprawa dyni i jej wymagania

Dynia w swojej kategorii ma najmniejsze wymagania cieplne. Optymalna temperatura dla prawidłowego wzrostu wynosić powinna 25°C. Uprawa dyni powinna być przeprowadzana na ciepłym i słonecznym stanowisku bogatym w zasoby wodne, gdyż charakteryzuje się ona dużymi liśćmi i płytkim systemem korzeniowym. Idealne podłoże jest średnio zwięzłe, żyzne o dużej zawartości próchnicy, które jest przepuszczalne i przewiewne, a ponadto szybko się nagrzewa i wykazuje odczyn zbliżony do obojętnego. Pole pod uprawę dyni powinno być bardzo starannie przygotowane. Należy zadbać o odchwaszczanie terenu, a sianie rozpocząć w pierwszym roku po przeprowadzonym jesienią nawożeniu organicznym. Natomiast w drugim roku po zastosowaniu obornika może być uprawiana wyłącznie na glebie bardzo żyznej. Fosforowe wzmocnienie pola najlepiej rozlać jesienią bądź w czasie wiosennego porządkowania pola. Dynia jest bardzo wrażliwa na chlorki, dlatego zaleca się używanie siarczanu potasu.

Czytaj także: Ceny żywności w 2021 roku nadal będą rosnąć

Uprawa dyni – jak postępować z nią podczas zbiorów?

Uprawa dyni powinna być prowadzona na spulchnionej ziemi, którą należy podlewać, zwłaszcza w okresie kwietnia i zawiązywania owoców. Aby przyspieszyć plonowanie można młode rośliny ciąć zaraz za 5, 6 w pełni rozwiniętym liściem. Natomiast w połowie sierpnia zaleca się uszczykiwanie wierzchołków pędów nad drugim liściem za ostatnim owocem, a także pozbywanie się nieowocujących pędów. Dojrzałe owoce rozpoznaje się po intensywnym kolorze oraz pustym dźwięku przy pukaniu. Przed pierwszymi przymrozkami należy zabrać dynię, gdyż przymarznięte szybko gniją. Po zebraniu owoce należy przez 10-14 dni przechowywać w temperaturze 26–30°C i wilgotności około 80%, gdyż sprzyja to zabliźnieniu się ran na skórce. Natomiast później najlepiej by leżakowały w temperaturze 5–10°C i wilgotności w przedziale 70–80%, dzięki czemu mogą tak przetrwać nawet kilka miesięcy.

Źródło: modr.pl

swiatrolnika.info 2023