Unikalna rasa przepiórek mięsno-jajecznych wyhodowana w Omsku

W Omsku wyhodowana została unikalna rasa przepiórek mięsno-jajecznych. Hodowcy planują stworzyć własną bazę hodowlaną do produkcji mięsa drobiowego w Omsku. Zmniejszy to zależność od importu materiału hodowlanego i ochroni rosyjski przemysł rolniczy przed importem niebezpiecznych infekcji z zagranicy.
Unikalna rasa przepiórek w Omsku
W regionie, wraz z produkcją mięsa drobiowego, rozwija się przepiórka krajowa - podaje oficjalna strona internetowa Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej. Po raz pierwszy w Rosji hodowcy stworzyli rasę przepiórek mięsno-jajecznych. Unikalna rasa przepiórek posiada dużą zdolność adaptacyjną, co pozwala na stosowanie technologii żywienia z wykorzystaniem lokalnych zasobów paszowych. Nowa rasa polecana jest do uprawy w gospodarstwach i na własnych działkach pomocniczych, a także w przemysłowych fermach drobiu.
Należy zaznaczyć, że w Syberyjskim Instytucie Badawczym Drobiu w latach 2000-2011 powstały trzy krzyżówki mięsne i dwa jajeczne kurczaków. Jednak ferma doświadczalna Instytutu została postawiona w stan upadłości i zaprzestała działalności - podobnie jak prawie wszystkie rosyjskie hodowle drobiu.
Obecnie dyskutowana jest kwestia przebudowy bazy hodowlanej do produkcji mięsa drobiowego na Syberii. Na podstawie Omsk ANC można stworzyć stanowisko doświadczalne do pracy z przepiórkami i innymi gatunkami ptaków.
Artur Dziambor o szczepionce na covid: nachalna propaganda ma prawo budzić wątpliwości
Unikalna rasa przepiórek i elitarne bydło
Nie tylko unikalna rasa przepiórek jest przedmiotem działań Rosjan. Duża rosyjska firma rolno-przemysłowa zajmująca się hodowlą bydła mięsnego wprowadza do produkcji zaawansowane osiągnięcia naukowe z zakresu genetyki. Rosyjscy naukowcy tworzą stado składające się wyłącznie z elitarnych buhajów. Naukowcy ze specjalistycznego laboratorium genotypowania wykorzystują technologię do selekcji nasienia od najlepszych buhajów według płci, aby znacznie zwiększyć produkcję mięsa i poprawić jego właściwości konsumenckie. W tym celu wybrano najbardziej rasowe byki dawców, które są trzymane na specjalnej farmie.
W naszej ”elitarnej drużynie” jest 25 byków, które pracują jako dawcy nasienia. Jest to 16 Angus (rasa Aberdeen Angus - byki dające marmurkowe mięso), trzy wagyu (inna odmiana marmurkowego mięsa) i pięć byków holsztyńskich (nabiał). Są trzymane w wydzielonym miejscu na stacji odbioru nasienia, trzymane są w boksach. Wszystkie nasze buhaje przeszły ocenę genomiczną, a wśród nich są osobniki, które należą do 1-3% najlepszych na świecie pod względem potencjału genetycznego.
– powiedział Izwiestii Nikolai Elatkin, szef firmowego centrum selekcji genomicznej.
Wszystkie buhaje przeszły ocenę genomiczną, a wśród nich są osobniki, które należą do 1-3% najlepszych na świecie pod względem potencjału genetycznego. Pierwsze zwierzęta zapłodniono plemnikami „męskimi” w lipcu, obecnie około 25 tysięcy krów jest w ciąży. Pierwsze cielęta urodzą się w kwietniu 2021 roku.
meatinfo.ru/fot.pixabay