Ubezpieczenie upraw rolnych – co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie upraw rolnych zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich jest obowiązkowe względem jednego z poniższych zjawisk: suszy, powodzi, gradu, ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych. Obowiązki, sankcję i zakres owego ubezpieczenia zostanie przedstawiony poniżej.
Ubezpieczenie upraw rolnych
Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 477, art. 10 c, ust. 2) należy ubezpieczyć uprawy rolne od minimum jednego ryzyka spośród: suszy, powodzi, gradu, ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych. Na podstawie art. 3 pkt. 1 owej ustawy dowiedzieć się można, że z budżetu państwa można uzyskać dofinansowanie na ubezpieczenie upraw rolnych od ryzyka wystąpienia huraganu, nawałnic, powodzi, pioruna, gradu, obsunięcia ziemi, suszy, lawiny, przymrozków wiosennych i przezimowania.
Ubezpieczenie upraw rolnych, a obowiązek świadczenia
Obowiązkowe ubezpieczenie upraw rolnych dotyczy takich gatunków jak: rzepaku, kukurydzy, chmielu, krzewów i drzew owocowych, ziemniaków, tytoniu, rzepiku, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych, buraków cukrowych. Ubezpieczenie to obejmuje owe uprawy od wysiewu do zbiorów, przed minimum jednym z owych przyczyn: powodzią, gradem, suszą, przymrozkami wiosennymi lub przezimowaniem. Polisę wykupić można u dowolnego ubezpieczyciela, który zawarł umowę z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi umowę dotyczącą dopłat. Maksymalny poziom dopłaty wynosi 65% składki.
Czytaj także: Piątka dla zwierząt w Senacie. Hecht: nie znam ani jednego rolnika, który ją popiera
Ubezpieczenie upraw rolnych, pozostałe informacje oraz sankcje
Ubezpieczenie to zawierane jest na 12 miesięcy. Zawarcie obowiązkowe ubezpieczenie upraw rolnych kontroluje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jeżeli jakiś z rolników nie zawsze umowy ubezpieczenie zgodnie z obowiązkowymi zasadami określonymi w ustawie musi uiścić opłatę. Wysokość jej to 2 euro za 1 ha, zgodnie z kursem NBP. Opłata ta jest kierowana na rzecz gminy właściwej dla miejsca zamieszania rolnika lub jego siedziby. Jeżeli minimum dwóch ubezpieczycieli z listy ministerialnej odmówi na piśmie zawarcia umowy lub nie będą wstanie zaoferować owego produktu obowiązek uiszczenia opłaty za niewykonanie obowiązku spoczywający na rolniku przestaje istnieć. Wysokość pomocy suszowej ze strony Państwa zależna jest od ubezpieczenia upraw. Natomiast brak spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia upraw nie ma znaczenia przy ubieganiu się o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych zgodnie z litera prawa wynikająca z przepisów o gruntach rolnych i oddzielnej płatności cukrowej.
Źródło: cdr.gov.pl