Talk icon

Informacje

09-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Konik polski – opłacalność użytkowania spadła w ostatnich latach?

Konik polski

Konik polski to rasa bardzo odporna nie tylko na choroby, ale na wszystkie trudne warunki. Niegdyś użytkowana była bardzo często, teraz stała się mniej popularna, a w dobie mechanizacji i rozwoju rolnictwa wachlarz jej przydatności zmniejszył się. Jak więc z opłacalnością jego posiadania i do jakich celów można wykorzystać te konie?

Konik polski – charakterystyka

Konik polski jest rasą naturalną wywodzącą się z Polski. Pochodzi od tarpana, chociaż jego dokładna historia nie jest jasna – postuluje się, że pochodzi od tarpanów krzyżujących się z innymi mniejszymi końmi. Tak czy inaczej, konik polski zachował w dużym stopniu swoje „dzikie” cechy jeśli chodzi o pokrój – ma wyjątkowo silną i krępą budowę ciała. Waga tego konia może dochodzić maksymalnie do 400 kg. Jeśli chodzi o wzrost, jak każda rasa prymitywna konik jest małym zwierzęciem – sięga niewiele ponad 130 cm, a może dorosnąć do 140 cm. Jego niewielkie rozmiary mają jednak duże zalety.

czytaj także: Hodowla ślimaków – innowacyjny biznes o znacznym potencjale

Konik polski – opłacalność podyktowana małą wielkością

Konik polski malyKonik polski ze względu na swoje rozmiary, co oczywiste, wymaga mniejszej ilości pokarmu, niż klasycznej wielkości rasy. Spożywają natomiast dokładnie te same produkty co inne konie, jednak tak jak wspomniane, w dużo mniejszej ilości, co ma wpływ na opłacalność posiadania takiego konia. Konik polski może być natomiast z powodzeniem wykorzystywany na przykład do pielęgnacji terenów na których jest wypasany, gdyż może pomóc w zapobieganiu zarastania gruntów rolnych niepożądanymi roślinami czy drzewami. Teren mogą „oczyszczać” także zimą, ze względu na to, że rasa ta nie wymaga chowu stajennego nawet o tej porze roku. W związku z tym w tym okresie koń ten może przeczesywać teren w poszukiwaniu zbędnej materii organicznej i posilając się nią, dbać o teren.

Konik polski jest niezwykle wytrzymały

Konik polski i jego opłacalność podyktowana jest z pewnością cechami, które decydują o jego wytrzymałości. Konie te cieszą się dobrym zdrowiem, są płodne, jak wspomniane wcześniej nie wymagają specjalnej diety, a wręcz zadowolą się w dużej mierze tym, co zastaną na miejscu wypasania i pomogą oczyścić teren. Jest to rasa która ma łatwość adaptacji do warunków i jest w stanie poradzić sobie w różnych trudnych sytuacjach. Z drugiej strony jest to rasa łagodna i podatna na uczenie się. Dodając do tego wzrost, dostajemy przepis na konia wręcz idealnego i dlatego był szeroko użytkowany jako zwierze zaprzęgowe i robocze w rolnictwie.

Konik polski już nie tak opłacalny

Jak jego pozytywne cechy mają się aktualnie do opłacalności jego posiadania? Wydaje się, że w dobie mechanizacji rolnictwa wszelkie zwierzęta pociągowe straciły na znaczeniu, konik polski nie jest tu wyjątkiem. Opłacalność w tej materii wygasa naturalnie wraz z wprowadzeniem odpowiednich maszyn – siłą rzeczy są bardziej wytrzymałe od najbardziej nawet wytrzymałego zwierzęcia. Konik może jeszcze znaleźć zastosowanie w mniejszych gospodarstwach, a tym bardziej tych ekologicznych. Posiadanie przez takie gospodarstwo tych zwierząt może dodatkowo podnieść ich atrakcyjność w innej materii – konik polski wykorzystywany jest bowiem do jazdy na przykład przez dzieci, gdzie dużym pozytywem jest jego łagodne usposobienie. Innym wykorzystaniem jest hipoterapia, czyli metoda rehabilitacji z użytkowaniem koni. Wszystkie te aspekty sprawiły, że jego opłacalność w rolnictwie mocno spadła (wciąż jednak rasa dobrze sprawdza się na przykład we wspomnianym zapobieganiu zarastaniu gruntów rolnych), na rzecz innego wykorzystania tej rasy.

Konik polski – za ile go kupimy?

Polski Związek Hodowców Koni wraz z Instytutem Zootechniki w Krakowie zadbały o to, aby konik polski mógł zostać zakupiony z dofinansowaniem. Według rozporządzenia Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi z 2017 roku za klacz konika polskiego objętej programem ochrony zasobów genetycznych musimy zapłacić 1700 zł.

janowlubelski.pl/kashtan.pl/ fot. wikimedia (Lysy, CC BY-SA 3.0/ Rafal Klisowski)

swiatrolnika.info 2023