Talk icon

Informacje

30-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Ubezpieczenie konia – dlaczego warto to zrobić i na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie konia

Ubezpieczenie konia jeszcze do niedawna nie było obecne w standardowej ofercie firm ubezpieczeniowych. Rozumieją one jednak potrzeby rynku i wychodzą naprzeciw hodowcom i właścicielom koni. Dlaczego warto ubezpieczyć zwierzę nawet wtedy, kiedy nie jest to koń wystawowy czy wyścigowy, a co za tym idzie, jego wartość jest niższa?

Ubezpieczenie konia – oferta coraz szersza

Ubezpieczenie konia jeszcze całkiem niedawno kojarzyło się tylko z zabezpieczeniem cennych koni, na przykład osobników krwi arabskiej przed kradzieżą czy śmiercią, co mogło narażać właścicieli na olbrzymie i trudne do wyobrażenia straty. Jednak bez względu na to, jakiej wartości jest nasz koń i czy jest zwierzęciem towarzyszącym czy gospodarskim, koszty leczenia są często bardzo wysokie. Wielu właścicieli tych zwierząt uważa nawet, że nie ma na świecie takiego konia, który nie doznałby na przykład w swoim życiu chociaż raz kontuzji. Konie pomimo właściwego traktowania mogą także niespodziewanie zachorować. Ubezpieczyciele oferują więc rozszerzone pakiety ubezpieczeń nawet o takie rzeczy, jak leczenie dentystyczne czy odszkodowania w przypadku konieczności przeprowadzenia u chorego zwierzęcia eutanazji po nieskutecznym przeprowadzonym wcześniej leczeniu.

czytaj także: Konik polski – opłacalność użytkowania spadła w ostatnich latach?

Ubezpieczenie konia nie tylko dla drogich zwierząt

Mając przed sobą takie argumenty oczywistym wydaje się, że bez względu na wartość konia warto zwierzę ubezpieczyć, zwłaszcza, że koszt takiego ubezpieczenia jest proporcjonalny do wartości konia. Ubezpieczyciele oferują różne pakiety, ale chcąc zabezpieczyć naszego konia musimy przygotować się na średni podstawowy koszt wynoszący od 4 do 5% wartości konia rocznie. Zabezpiecza nas on przede wszystkim od straty finansowej wynikającej ze śmierci zwierzęcia. Warto wiedzieć, że ubezpieczając zwierzęta gospodarskie od konieczności uboju, w tym także konie, można liczyć na dopłaty. Dodatkowo trwają prace nad wprowadzeniem przepisów umożliwiających dopłaty także w przypadku ubezpieczenia zwierząt od każdej śmierci.

Ubezpieczenie konia od kradzieży

ubezpieczenie koniChcąc ubezpieczyć się na inną ewentualność, na przykład kradzież, zwykle będziemy musieli pakiet ubezpieczenia rozszerzyć. Dlaczego warto to zrobić? Konie są jednymi ze zwierząt, które najczęściej są kradzione. Nawet najtańszy koń jest łakomym kąskiem dla złodziei, a zwyczajnie nie ma możliwości odpowiedniego, w 100% pewnego zabezpieczenia się, aby do kradzieży nie doszło. Ubezpieczenie konia na tę ewentualność wydaję się więc priorytetem, a w polisach i ofertach można już przebierać.

Ubezpieczenie konia zabezpieczy także innych!

Ubezpieczenie konia związane jest nie tylko ze szkodami, które może ponieść samo zwierzę, czy my jako właściciele w sposób bezpośredni. Koń jako zwierzę pracujące z ludźmi, może przecież spowodować na przykład wypadek z ich udziałem. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej staje się więc już powoli standardem, jeśli chodzi o konie które uczestniczą w nauce jazdy czy przeznaczone są do wyścigów i zawodów (tutaj jest to już bardzo często wręcz wymóg, aby zwierzę mogło być dopuszczone do zawodów). Ubezpieczenie OC chroni więc właścicieli konia od następstw zdarzeń, które spowodowało zwierzę, a na jakie właściciel często nie ma wpływu. Oferta jest elastyczna, możemy sami zdecydować, jakie osoby są chronione – czy tylko właściciel, konkretne osoby przebywające z koniem, czy wszystkie które miały z nim kontakt i zostały pokrzywdzone.

Ubezpieczenie konia - na jaką ofertę warto więc się zdecydować?

Ubezpieczenie konia będzie zależeć przede wszystkim od przeznaczenia naszego zwierzęcia. Jako właściciele najlepiej wiemy, co może przydarzyć się naszemu zwierzęciu. Jeśli na przykład nasz koń jest zwierzęciem służącym w gospodarstwie lub tylko nauce jazdy, niekoniecznie musimy ubezpieczać go od na przykład wypadku, który może mieć miejsce podczas częstych podróży zwierzęcia na zawody. W takim wypadku możemy natomiast rozważyć ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas transportu do lekarza, o ile nie zamawimay wizyt bezpośrednio do zwierzęcia. Na takie aspekty zwróci nam uwagę na pewno profesjonalna firma ubezpieczeniowa podczas rozmowy, warto więc postawić na te z polecenia lub obecne na rynku wiele lat. Mamy wtedy większe szanse, że polisa zostanie „skrojona na miarę” i indywidualnie dobrana do potrzeb zarówno naszych, jak i zwierzęcia.

konieimy.pl/ krir.pl/ pixabay

swiatrolnika.info 2023