Trzoda chlewna – kalkulacja i organizacja produkcji mięsa wieprzowego

Trzoda chlewna powinna być utrzymywana w gospodarstwach, które produkcję zwierzęcą realizują w oparciu i prognozowany przychód, a cały proces jest zaplanowany i ściśle kontrolowany. Skutecznym sposobem na odparcie konkurencji jest optymalne zarządzanie, które prowadzi do wysokiej jakości i wydajności oraz do efektywnego wykorzystania czasu pracy i obniżenia kosztów produkcji.
Trzoda chlewna – nowoczesna produkcja i obniżenie jej kosztów
Na całym świecie panuje tendencja, w której priorytetem jest zmniejszanie kosztów produkcji. Trzoda chlewna utrzymywana w gospodarstwach światowych liderów opiera się na technologii grupowej. Jeśli więc hodowla przekracza 30-50 loch, można rozpocząć rozdzielanie hodowli na mniejsze bądź większe grupy uzależnione od rytmu produkcji. Planowanie zdolności produkcyjnych w stadzie dotyczy więc wyłącznie większych gospodarstw, które stawiają na nowoczesną produkcję i uzyskanie jak najwyższej wydajności.
Optymalne zarządzanie i trzoda chlewna
Gospodarka wolnorynkowa wymaga od rolnika przedsiębiorczego myślenia i zmagania się z całą masą codziennych wyzwań. Skuteczną drogą do utrzymania się na rynku jest optymalne zarządzanie, które w efekcie prowadzi do wyższej wydajności i jakości, efektywniejszego wykorzystania czasu pracy i co najważniejsze – obniżenia kosztów produkcji. Trzoda chlewna pochodząca z planowanej produkcji opiera się o grupy zwierząt i umożliwia stałe, rytmiczne powtarzanie zaplanowanych czynności. Zakłady przemysłowe podczas planowania produkcji biorą głównie pod uwagę swoje możliwości wytwórcze lub zamówienia klientów.
Czytaj także: Eksport wieprzowiny – UE obniży dostawy w najbliższym czasie!
Trzoda chlewna, a planowana produkcja świń
Trzoda chlewna utrzymywana przy pomocy planowana produkcji świń polega na stworzeniu harmonogramu, który prowadzi do wytworzenia określonej liczby prosiąt, warchlaków lub tuczników. Podstawą do sporządzenia takiego harmonogramu jest kalendarz produkcyjny, który opiera się przede wszystkim o biologiczne zdolności rozrodcze świń oraz wydajność, którą uzyskuje się w gospodarstwie. W kalendarzu produkcyjnym żywca wieprzowego najczęściej wyróżnia się następujące etapy: działania zmierzające do skutecznego pokrycia loch, okres okołoporodowy wraz z okresem karmienia, odchów prosiąt oraz tucz.
Produkcja rozdzielna, a trzoda chlewna
Trzoda chlewna hodowana w systemie zamkniętym obejmuje wszystkie cztery etapy z kalendarza produkcyjnego. Jednak przy zwiększającej się liczebności stad, daleko idąca specjalizacja sprawia, że w praktyce najczęściej stosowana jest produkcja rozdzielna, która składa się z następujących ogniw: produkcja warchlaków, tuczarnia lub produkcja prosiąt, odchowalnia, tuczarnia. Taki model dotyczy przede wszystkim gospodarstw rodzinnych skupionych w grupach producentów lub współpracujących na stałe z innym gospodarstwem. Jedno z ogniw takiej kooperacji specjalizuje się wyłącznie w produkcji prosiąt czy warchlaków, podczas gdy drugie odpowiedzialne jest tylko za tucz.
cdr.gov.pl