Talk icon

Informacje

19-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Trzcina cukrowa – popularna roślina uprawna o wielu zastosowaniach

Trzcina cukrowa

Trzcina cukrowa należy do najpopularniejszych na świecie roślin uprawnych. Cukrowiec lekarski – bo pod taką nazwą także występuje trzcina – to bylina z rodziny wiechlinowatych. Uprawia się ją przede wszystkim dla celów spożywczych, ale nie tylko. Znane są także inne zastosowania tej niezwykle pożytecznej rośliny.

Trzcina cukrowa – roślina kluczowa dla przemysłu spożywczego

Trzcina cukrowa służy przede wszystkim jako surowiec do produkcji cukru spożywczego. Okazuje się, że w tym aspekcie znacznie przewyższa uprawianego w Polsce buraka cukrowego. Z trzciny cukrowej powstaje bowiem aż 65 cukru produkowanego na całej planecie. Cukier trzcinowy, który powstaje z tej rośliny, ma niemal identyczny skład to cukru buraczanego, który wytwarzany jest z buraków w strefie klimatu umiarkowanego. Od lat świat obserwuje silna konkurencję między producentami cukru z trzciny i buraków.trzcina cukrowa 2

Na cukrze zastosowania trzciny jednak się nie kończą. Kawałki źdźbła tej rośliny podawane są w wielu krajach jako słodka przekąska, ale nie to zapewnia jej dodatkową popularność. Otóż trzcina cukrowa to surowiec niezbędny do produkcji rumu. Alkohol wytwarzany z trzciny cukrowej uznawany jest za niezwykle smaczny.

Czytaj także: Ligol – jedna z najmłodszych odmian polskich jabłoni

Co jeszcze daje nam trzcina cukrowa?

Z trzciny cukrowej powstają jednorazowe naczynia, które są w pełni biodegradowalne. Wytwarza się z niej także olejki wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. W ostatnich latach zyskują one na popularności. W Brazylii, która jest światowym liderem w produkcji trzciny cukrowej, roślinę tę wykorzystuje się do produkcji etanolu, który jest składową paliwa samochodowego.

Trzcina cukrowa to także budulec tak zwanego celoteksu, który stanowi rodzaj płyt pilśniowych. Celoteks jest skutecznym izolatorem ciepła oraz dźwięku. Cukrowiec lekarski na dużą skalę wykorzystuje się także w przemyśle papierniczym i farmaceutycznym, ale także w ziołolecznictwie – ostatnie z wymienionych zastosowań znane jest już od czasów starożytnych.

Trzcina cukrowa – najwięksi producenci

Najwięcej trzciny cukrowej na świecie dostarczają plantatorzy z Brazylii. Rocznie z tamtejszych upraw pozyskuje się nawet 750 mln ton tej rośliny. Drugie miejsce zajmują Indie (około 350 mln ton). Na kolejnych pozycjach plasują się Chiny i Tajlandia, których dostawy roczne przekraczają 100 mln ton. Znaczącymi producentami są też Pakistan, Meksyk, Kolumbia, Filipiny, Indonezja czy Stany Zjednoczone.

fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023