Transport świń – nie ma podstaw do blokowania transportu na granicy

Parę dni temu członkowie AgroUnii oczekiwali na przejściu granicznym transport świń z Niemiec do Polski, celem sprawdzenia warunków przewożenia zwierząt. Samochody przewożące świnie do polskiego zakładu uboju nie zostały ostatecznie zablokowane. Następnego dnia Główny Lekarz Weterynarii przeprowadził kontrole dwóch środków transportu przewożących świnie rzeźne pochodzące z terenu Republiki Federalnej Niemiec. Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził, iż nie ma podstaw do odmowy przyjęcia przesyłki świń do rzeźni.
Transport świń – próby blokowania
W dniu 2 grudnia w godzinach wieczornych, w wyniku interwencji poselskiej, członkowie AgroUnii oczekiwali na przejściu granicznym w Świecku na samochody przewożące świnie z Niemiec do Polski do zakładu uboju. Transport świń miał zostać zablokowany, w celu sprawdzenia warunków przewożenia zwierząt.
W gotowości razem z funkcjonariuszami policji oczekiwał również Powiatowy Lekarz Weterynarii w Słubicach, celem ewentualnej interwencji w zakresie dobrostanu zwierząt. Transport świń przekraczający granicę nie został jednak zatrzymany. Natomiast członkowie Agrounii pojechali za samochodami ze zwierzętami pod zakład uboju zwierząt.
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 3 grudnia 2020 roku została przeprowadzona kontrola dwóch środków transportu przewożących świnie rzeźne pochodzące z terenu Republiki Federalnej Niemiec. Świnie wchodzące w skład przedmiotowych przesyłek były transportowane do polskiej rzeźni. Transport świń został skontrolowany wraz z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.
Transport świń – wyniki kontroli
Obie skontrolowane przesyłki trzody chlewnej były zaopatrzone w wewnątrzunijne świadectwa zdrowia. Ponadto potwierdzono, że zwierzęta pochodzą z gospodarstw nieobjętych zakazami ani ograniczeniami w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych świń.
Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dokumentacji transportowej (świadectwo zdrowia, dziennik podróży, zezwolenie dla przewoźnika, świadectwa zatwierdzenia dla środków transportu). Nie stwierdzono również zwierząt nienadających się do transportu, ani innych nieprawidłowości w transporcie zwierząt. Transport świń odbywał się w warunkach odpowiednich dla gatunku, a zwierzęta miały możliwość swobodnego poruszania się oraz zapewniony komfort termiczny.
Reasumując, Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził, iż nie ma podstaw do odmowy przyjęcia przesyłki świń do rzeźni.
wetgiw.gov.pl/fot.FB,Agrounia