Talk icon

Informacje

23-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Traktor rusek – wyróżniał się niską ceną i niezawodnością

Traktor rusek

Traktor rusek, czyli słynny Władimiriec T-25 to wyróżniał się przede wszystkim niską ceną i niezawodnością. Potrafił odpalać nawet przy dużych mrozach do -20 stopni. Dodatkowo cechował się niskim spalaniem.

Produkcja Władimirca T-25traktor_2.jpg

Traktor rusek to radziecki ciągnik Władimirec T-25. Jego produkcja zaczęła się w 1966 r. w Charkowie, na terenie Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1972 r. zdecydowano o przeniesieniu produkcji do fabryki w rosyjskim Włodzimierzu, skąd wziął się przydomek tego ciągnika. Traktor w 1973 r. przeszedł gruntowną modernizację i nadano nazwę T-25A. Do 1978 r. produkowano także wariant T25A1 — z daszkiem brezentowym. Lata 1980-1990 to okres wprowadzania przez fabrykę wielokrotnych zmian konstrukcyjnych w podzespołach ciągnika. Wśród nich można wymienić zmianę sterowania skrzynią biegów z jednej dźwigni na dwie dźwignie, zmiana przełożeń skrzyni biegów, zmiany alternatora i instalacji elektrycznej.

Sprawdź również: Sprzedaż ciągników w pierwszych dwudziestu dniach września!

Traktor rusek – cechy

Maszyna była przede wszystkim dosyć tania i niezawodna. Traktor potrafił odpalać nawet przy dużych mrozach do -20 stopni. Jego konstrukcję traktora oparto na wcześniejszym modelu DT-20. Sercem ciągnika było chłodzony powietrzem, dwucylindrowy silnik diesla o pojemności 2077 cm3, generujący moc od 18,4 kW do 22,5 kW. Jak na tamte czasy traktor rusek był dość komfortowy. Kabina była wentylowana i ogrzewana, do tego operator pracował siedząc w wygodnej pozycji. Z kolei kompaktowe wymiary pozwalają wjeżdżać w trudno dostępne miejsca. Mógł się rozpędzić do prawie 27 km na godz. Konstruktorzy zastosowali w ciągniku skrzynię przekładniową z ośmioma biegami do przodu i sześcioma wstecznymi, dzięki czemu pojazd może rozwijać praktycznie taką samą prędkość bez względu czy na to czy jedzie do przodu czy do tyłu. Inną zaletą była również łatwa możliwość regulowania rozstawu kół czy prześwitu. 

Traktor rusek to nie jedyny niezawodny ciągnik, jaki znają rolnicy. Wart uwagi był kiedyś również Ursus C-45, który mógł pracował cały dzień, a czasami dłużej, uzupełniano tylko paliwo nie gasząc nawet silnika. Ciągnik był przystosowany do pracy na ciężkich paliwach naftowych. 

komorowice.pl/fot.pl.wikipedia.org/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023