PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Wanilina produkowana na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Wanilina produkowana na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-14 07:00:00
Wanilina

Możliwe, że naturalna wanilina będzie produkowana na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Prace nad produkcją naturalnej waniliny z odpadów rolno-spożywczych, m.in. kolb kukurydzy, będzie prowadzić na dr Ewa Szczepańska z tamtejszej Katedry Chemii.

Na badania naukowczyni otrzyma w ramach programu LIDER NCBiR blisko 1,5 mln zł.

Wanilina produkowana dzięki alternatywnej metodzie

Dr Szczepańska podkreśliła, że zaproponowana przez nią metoda, dzięki której może być otrzymywana wanilina, nie tylko stanowi alternatywną ścieżkę otrzymania jednego z najbardziej pożądanych, a jednocześnie trudno dostępnych aromatów, ale również jest dobrym przykładem na zagospodarowanie pozostałości poprodukcyjnych.

Wysoka cena i ograniczona dostępność waniliny z ziaren wanilii przy jednocześnie rosnącej świadomości konsumentów w zakresie naturalnych składników, skłoniły nas do opracowania metody biosyntezy tego aromatu z wykorzystaniem bezpiecznych dla człowieka mikroorganizmów. W ramach projektu zastosujemy hodowle mikrobiologiczne na pozostałościach rolno-przemysłowych, które są bogate w prekursor waniliny, czyli kwas ferulowy.

– powiedziała dr Szczepańska.

Jak wyjaśniła, w trakcie hodowli, wskutek działania enzymów wydzielanych przez mikroorganizmy, biomasa roślinna zostanie zdegradowana prowadząc do uwolnienia kwasu ferulowego.

W dalszym procesie nastąpi przekształcenie tego związku do waniliny. Warto zaznaczyć, że otrzymana tą metodą wanilina spełnia kryteria aromatu identycznego z naturalnym. Taka strategia może stanowić atrakcyjną ekonomicznie alternatywę dla procesów pozyskiwania waniliny na drodze syntezy chemicznej, która jest aktualnie najbardziej popularna w przemyśle.

– dodała naukowczyni.

Produktem zainteresowany polski producent dodatków do żywności

Wanilina to związek zapachowy i smakowy Wanilinao szerokim zastosowaniu w przemyśle spożywczym. Wykorzystywana jest głównie jako dodatek do produktów mlecznych oraz czekoladowych, w mniejszym stopniu jest stosowana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Obecnie globalny popyt na wanilinę - około 16 tys. ton rocznie - jest niemal całkowicie pokrywany przez wanilinę syntezowaną chemicznie. Jak wskazuje badaczka, jest ona tania, ale produkowana z ropopochodnego, toksycznego fenolu. Z kolei naturalne pozyskiwanie waniliny z surowców roślinnych (nasiona rośliny Vanilla planifolia) jest bardzo kosztowne i czasochłonne, ponieważ zawierają one małe ilości tego aromatu.

Zapotrzebowanie na wanilinę w Polsce jest pokrywane wyłącznie poprzez import z zagranicy, a na polskim rynku nie ma aktualnie żadnego producenta tego związku zapachowego. Dlatego też – jak wskazuje wrocławska uczelnia – wynikami pracy dr Szczepańskiej zainteresowany jest największy polski producent dodatków do żywności.

To nie jedyny przełom w produkcji żywności. Czasopismo naukowe „ Science” opublikowało niedawno ważne osiągnięcie w syntezie sztucznej skrobi dokonanej przez instytut badawczy Chińskiej Akademii Nauk (CAS). W badaniach po raz pierwszy na świecie skrobia została zsyntetyzowana z dwutlenku węgla. Naukowcy są przekonani, że będzie to miało rewolucyjny wpływ na przyszłą produkcję rolną i bioprodukcję.

Czytaj też: Mleko z grzybów zastąpi naturalne i pełnowartościowe mleko krowie?

 PAP/fot.pixabay