PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Sztuczna inteligencja w rolnictwie. Szkolenia dla szkół rolniczych

Sztuczna inteligencja w rolnictwie. Szkolenia dla szkół rolniczych

Autor: Tomasz Racki 2022-04-27 13:42:00
Sztuczna inteligencja w rolnictwie

Sztuczna inteligencja, wraz z postępującą technicyzacją sektora rolnego, rokrocznie zyskuje na znaczeniu. Teraz zagości w szkołach podległych MRiRW. 

Firma Intel zorganizuje w szkołach podległych resortowi rolnictwa programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie – przewiduje porozumienie zawarte między ministerstwem a firmą Intel – poinformowało w środę ministerstwo rolnictwa.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie 

W środę porozumienie o współpracy podpisali: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz wiceprezes Data Center & AI Group w Intelu Bartosz Ciepluch. Jego celem jest propagowanie edukacji w obszarze sztucznej inteligencji w sektorze rolniczym.

Na mocy tego porozumienia firma Intel (z branży IT) będzie organizować programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie. Są one kontynuacją programu szkoleniowego z 2021 r. skierowanego do szkół rolniczych, prowadzonych przez ministra rolnictwa, opartego na programie AI for Future Workforce.

Innowacyjny projekt MRiRW

"Polska jest pionierem sektorowego podejścia do edukacji i szkoleń prowadzonych w oparciu o program AI for Future Workforce. Szkolenia przeprowadzone w Polsce, po dostosowaniu do specyfiki zagadnień rolniczych, staną się podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie" – napisano w komunikacie.

"Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, przynosząc tym samym korzyści dla społeczeństwa" – podkreślił minister.

Kowalczyk zaznaczył, iż cieszy go, że program AI for Future Workforce będzie realizowany w resortowych szkołach rolniczych, "gdzie znajdą się uczniowie myślący nieszablonowo i awangardowo", którzy widzą potrzeby zmian i szukają sposobów ich wprowadzanie. rolnictwa.

Firma Intel utworzy modelowe rozwiązanie szkolnej pracowni przeznaczone do wdrażania sztucznej inteligencji w zastosowaniach rolniczych w polskich szkołach. Pracownie umożliwią w tym roku przeszkolenie ponad 200 nauczycieli i 3000 uczniów. 

Czytaj także: Aplikacja rolnicza eDWIN zadebiutuje na czerwcowych targach w Sielinku

PAP/fot. Gov.pl