PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Spawarka – jak wybrać najlepszy sprzęt na rynku?

Spawarka – jak wybrać najlepszy sprzęt na rynku?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-06-02 07:11:01
Spawarka

Każdy majsterkowicz powinien mieć w swoim domowym warsztacie odpowiednie narzędzia. Jednym z nich bez wątpienia jest spawarka, która pomoże nam na chociażby na przyspawanie zawiasów w furtce czy też naprawę płotu lub innych metalowych konstrukcji. Wybór odpowiedniej spawarki nie jest wcale taki trudny. Szeroka oferta produktów spawalniczych ułatwi nam to zadanie.

Spawarka – różne rodzaje

Spawarka to nie tylko narzędzie znajdujące się w ekwipunku profesjonalistów. Jednak jakie urządzenie będzie odpowiednie dla amatora? Szeroka baza produktów  pozwoli nam na wybór odpowiedniego sprzętu oraz dodatków do niego. W bazach znajdziemy między innymi wspomniane narzędzia, ale również ochraniacze, części zamienne czy też całe zestawy dla początkujących spawaczy.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup spawarki, trzeba zastanowić się, który sprzęt będzie dla nas odpowiedni. Spawarki możemy bowiem podzielić na trzy typy:

  • spawarki MIG/MAG – spawanie odbywa się przy użyciu elektrody topliwej w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych, 
  • spawarki inwertorowe MMA – w procesie spawania wykorzystywana jest tzw. elektroda otulona, 
  • spawarki TIG – używana jest elektroda nietopliwa w osłonie gazów obojętnych. 

Spawarka dla początkującego

Narzędziem polecanym dla początkujących spawaczySpawarka jest spawarka MIG/MAG. Urządzenie jest bowiem stosunkowo łatwe w obsłudze, a spawanie migomatem jest ułatwione ze względu na zastosowanie elektrody topliwej, której nie trzeba podawać z zewnątrz. W tym przypadku spawanie polega na wykorzystaniu elektrody pod postacią drutu, który w trakcie obróbki cieplnej łączy się ze stopionym metalem spawanym.

Ta spawarka sprawdzi się przy spawaniu grubszego aluminium oraz różnego rodzaju metali. Migomaty są używane w przemyśle, ale dobrze sprawdzą się też do przydomowych zastosowań. Ponadto w przypadku tego rodzaju spawarki nie poniesiemy wysokich kosztów materiałów eksploatacyjnych.

Początkującym spawaczom polecana jest również spawarka inwertorowa MMA. W tym przypadku spaw powstaje w procesie łączenia rdzenia elektrody oraz spawanego materiału. Po zakończeniu pracy konieczne może być usunięcie warstwy żużla, który powstaje w trakcie spawania. Sprzęt pozwala tworzyć raczej techniczne, a nie precyzyjne spoiny, jak w przypadku metody MIG/MAG. Spawarka MMA dobrze nadaje się jednak do nauki podstaw oraz wielu prostych zastosowań. 

Praca przy użyciu spawarki MMA wymaga płynności, ale jest dość powolna, co de facto może być zaletą dla majsterkowicza, który dopiero zaczyna przygodę ze spawaniem. Tego rodzaju spawarki są uważane za jeszcze lepsze rozwiązanie dla amatorów niż spawarki MIG/MAG, w których tempo podawania drutu jest stosunkowo duże.

Ostatnim popularnym rodzajem urządzenia jest spawarka TIG. W tym przypadku spawanie odbywa się przy pomocy elektrody nietopliwej, ale często używa się także dodatkowego topnika w formie pręta. Tego rodzaju sprzęt pozwala łączyć ze sobą nawet bardzo cienkie elementy i tworzyć wysokiej jakości spoiny, również na poziomie artystycznym.

Spawarka TIG jest trudniejsza do opanowania i jest polecana głównie osobom, dla których spawanie to chleb powszedni. Zanim rozpocznie się naukę spawania TIG, dobrze jest opanować podstawy korzystając ze spawarek MMA czy MIG/MAT.

Zarejestrowane ciągniki i przyczepy – raport za kwiecień 2021

Spawarka – na co zwracać uwagę?

Kwestią ważną przy wyborze spawarki dla początkującego, jest wielkość urządzenia. Najlepszym wyborem będzie spawarka przenośna o stosunkowo małych gabarytach. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na amperaż spawarki, który powinien być dobrany względem jakości instalacji elektrycznej oraz intensywności, z jaką będzie wykorzystywane urządzenie. Spawarki 230 V zazwyczaj mają amperaż z zakresu 150-250 A. Im wyższy amperaż, tym urządzenie ma większe możliwości i można przy jego pomocy łączyć grubsze elementy.

Ponadto spawarki dzieli się na takie, które zasilane są napięciem z instalacji jednofazowej 230 V lub trójfazowej 400 V. To jaką spawarkę wybrać w dużej mierze zależy od typu sieci, jaka jest założona w domu czy warsztacie.

Istotnym parametrem jest także cykl pracy, który pokazuje, przez jaki procent czasu w ciągu 10 minut można spawać bez przerwy. Podstawowy cykl pracy to 35%. Tego typu spawarki należą do urządzeń półprofesjonalnych. Jeżeli w specyfikacji nie jest podany cykl pracy, należy unikać kupna takiego urządzenia.

Reasumując, dla początkującego majsterkowicza najlepsza będzie spawarka inwertorowa MMA. Te spawarki są stosunkowo tanie, a gdy zdobędziemy wprawę w spawaniu, można pomyśleć nad kupnem spawarki MIG/MAG. Tego rodzaju spawarki są bardzo uniwersalne i dają spore możliwości z zakresu łączenia różnych metali. Przy zakupie spawarki należy brać jednak uwagę inne parametry, takie jak mobilność, amperaż czy zasilanie. Szeroka baza produktów pozwoli nam na wybór odpowiedniego sprzętu oraz dodatków do niego.

expondo.pl/fot.pixabay