PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Robot do zbierania owoców testowany w Hiszpanii! Będzie hit?

Robot do zbierania owoców testowany w Hiszpanii! Będzie hit?

Autor: Świat Rolnika 2022-08-12 23:00:00
Robot

W Hiszpanii testowany jest robot do zbierania i wtórnego wykorzystania owoców. Zdaniem deweloperów odmieni on rynek rolniczy.

Deweloperzy uważają, że w ten sposób zwiększa się przyjazność dla środowiska produkcji rolnej i zmniejsza się ilość marnowanej żywności. Robot może samodzielnie poruszać się po ogrodzie dzięki autonomicznemu systemowi nawigacji i mobilnej platformie oraz posiada szereg innych niezbędnych funkcji.

Przyszłość rolnictwa to robotyka?

Zdaniem producentów robota, urządzenie jest przyjazne dla środowiska i pomaga w produkcji rolnej. Robot może samodzielnie poruszać się po ogrodzie dzięki autonomicznemu systemowi nawigacji i mobilnej platformie. Dodatkowo „Inteligentna wizja” pomaga znaleźć opadłe owoce; orientuje się w przestrzeni i prawidłowo określa trajektorię ruchu, omija przeszkody w czasie.

Warto dodać, ze dzięki czujnikom GPS w każdej chwili możesz określić lokalizację robota; robotyczna „ręka” pozwala na zbieranie owoców z ziemi i umieszczanie ich w koszu umieszczonym na mobilnej platformie. Dzięki kamerze wideo 2D-3D zbieracz może „zobaczyć” owoce, przeanalizować ich kolor itp., rozróżniając kształt, wielkość i położenie owoców na ziemi.

Na razie deweloperzy testują „asystenta” do zbierania pomarańczy, które spadły z drzew w hiszpańskiej prowincji Walencja.

Robot

Robot do zbioru truskawek

Podczas targów GreenTech 2022 przedstawiono nowość na rynku, jaką jest robot do zbioru truskawek. Na tegorocznych targach GreenTech 2022 skupiono się na rozwiązywaniu problemów w sektorze ogrodniczym. Przedstawiono m.in. robot zbierający truskawki Berry. Był on jedną z 31 światowych nowości zaprezentowanych podczas międzynarodowych targów branży ogrodniczej GreenTech, które odbyły się w RAI Amsterdam.

Targi GreenTech poświęcone są rozwiązaniu globalnego problemu żywnościowego. Ponad 12 500 profesjonalnych zwiedzających z branży ogrodniczej ze 115 krajów zostało przedstawionych 500 firmom prezentującym swoje wpisy. Podczas tegorocznych targów w RAI Amsterdam zaprezentowano robot do zbioru truskawek Berry. Był on jedną z 31 nowości, które pojawiły się na tym wydarzeniu. 

Innowacje obejmują również inteligentne rozwiązania zmniejszające zużycie energii w ogrodnictwie. Wraz z pierwszymi niedoborami siły roboczej jest to jedno z głównych wyzwań stojących przed tym sektorem. Robot kompletacyjny niemieckiej firmy Organifarms otrzymał nagrodę GreenTech Concept Award za najbardziej obiecujący nowy koncept podczas otwarcia targów.

Czytaj również:Produkcja owoców rośnie. Ceny również coraz wyższe

Agravery/fot.pixabay