PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Przyczepy rolnicze – maszyny niezbędne w każdym gospodarstwie!

Przyczepy rolnicze – maszyny niezbędne w każdym gospodarstwie!

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-05 17:16:00
Przyczepy rolnicze

Obecnie przyczepy rolnicze stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia gospodarstwa. To właśnie dzięki nim możliwy jest bezproblemowy przewóz ładunków ciężkich różnego typu - np. zebranych plonów bądź słomy w belach. Dowiedz się, jaki rodzaje przyczep rolniczych wyróżniamy oraz czym kierować się przy ich zakupie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przyczepy rolniczej?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz niewielkie gospodarstwo, czy też jesteś dużym producentem płodów rolnych, to jedno jest pewne – decyzja o zakupie przyczepy rolniczej powinna być dokładnie przemyślana. Na rynku dostępne są maszyny różniące się od siebie nie tylko właściwościami i parametrami technicznymi, ale także i przeznaczeniem.

Jeśli chodzi o przyczepy rolnicze, to tutaj niezwykle ważnym parametrem jest ich dopuszczalna ładowność, czyli maksymalny ciężar ładunku, który można jednorazowo załadować na maszynę. Oczywiście wybór wielkości przyczepy jest kwestią indywidualną, zależną między innymi od rodzaju produktów rolnych, które planujemy przewozić. Jeśli chodzi o przyczepy rolnicze, to tutaj niezwykle ważnym parametrem jest ich dopuszczalna ładowność, czyli maksymalny ciężar ładunku, który można jednorazowo załadować na maszynę. Oczywiście wybór wielkości przyczepy jest kwestią indywidualną, zależną między innymi od rodzaju produktów rolnych, które planujemy przewozić. Dodajmy, że przyczepa bez problemu powinna zmieścić się w większości bram wjazdowych.

Rodzaje przyczep rolniczych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje przyczep rolniczych – uniwersalne oraz specjalistyczne. Wśród tych pierwszych największą popularnością cieszą się wywrotki. Ich konstrukcja jest bardzo prosta - zazwyczaj wyposażone są one w jedną bądź cztery rozkładane burty, które w znacznym stopniu ułatwiają załadunek bądź rozładunek. To doskonałe rozwiązanie w szczególności dla rolników zajmujących się uprawą ziemniaków lub zboża, które pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i siły.

Przyczepy specjalistyczne, jak sama nazwa wskazuje to maszyny przystosowane do przewozu konkretnego typu ładunku - co ma swoje plusy i minusy. Jedną z najważniejszych zalet jest oczywiście gwarancja łatwego i bezpiecznego przewodu danego ładunku. Wadą natomiast brak możliwości transportu innych produktów rolnych. Świetnym przykładem przyczep specjalistycznych są przyczepy przeznaczone do przewozu zwierząt oraz słomy w belach. Tego typu maszyny cechuje specyficzna konstrukcja, przypominająca platformę ograniczoną burtami, które zabezpieczają bele podczas transportu.

Przyczepy rolnicze dzieli się również na jednoosiowe oraz dwuosiowe. Pierwsze z nich są lekkie, zwrotne i pasują do znacznej większości ciągników. Niestety ich maksymalna ładowność wynosi zaledwie 5 ton. Drugie natomiast cechują się większą masą, a tym samym i ładownością, przez co dobrze sprawdzają się w dużych gospodarstwach.

Przyczepa rolnicza – nowa czy używana?

To pytanie z pewnością pojawia się w głowie każdego potencjalnego kupca. Decydując się na zakup maszyny wprost z salonu producenta, należy liczyć się z niemałym wydatkiem. Cena używanych przyczep rolniczych może być niekiedy kilkukrotnie niższa od nowych modeli, co w dużym stopniu zachęca rolników, do zakupu sprzętu z rynku wtórnego. Zakup używanej przyczepy rolniczej to znakomite rozwiązanie, w sytuacji, kiedy poszukujemy sprzętu, z którego będziemy korzystać zaledwie kilka razy do roku. Wówczas inwestowanie dużej sumy pieniędzy w nową maszynę, okazuje się zupełnie nieopłacalne.

Gdzie szukać ofert sprzedaży przyczep rolniczych?

Przyczepa rolnicza jest niezbędna w każdym gospodarstwie. Poszukując odpowiedniej maszyny do swojego gospodarstwa, należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim stanem technicznym przyczepy oraz jej głównym przeznaczeniem. Warto mieć na uwadze fakt, że zakup zaskakująco taniej i jednocześnie bardzo wyeksploatowanej przyczepy prawie zawsze wiąże się ze stałymi wizytami w warsztacie, dlatego też ostateczna decyzja co do wyboru maszyny powinna być dobrze przemyślana. Wiele atrakcyjnych ofert używanych przyczep rolniczych na sprzedaż znajduje się na Otomoto Profil. Niezliczona ilość dostępnych ogłoszeń pozwala na znalezienie oferty dostosowanej do indywidualnych potrzeb, stanowiącej idealne połączenie przystępnej ceny i jakości.

otomotoprofi.pl/fot.Hippopx/Pixabay