O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Pilarka łańcuchowa – pierwsze użycie i docieranie sprzętu

pilarka łańcuchowa

Planujesz pracę pilarką łańcuchową, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, jak uruchomić nowy sprzęt i jak o niego zadbać.

Docieranie pilarki łańcuchowej – prawda czy fałsz?

Często się mówi, że nowy sprzęt trzeba „dotrzeć”. Co to znaczy i czy rzeczywiście tak jest? Sprawdź, jak krok po kroku przygotować do pracy i uruchomić pilarkę łańcuchową po raz pierwszy.

Docieranie nowej piły łańcuchowej – co warto wiedzieć?

Docieranie to proces wzajemnego dopasowania się wszystkich ruchomych elementów układu napędowego nowej pilarki łańcuchowej. Na powierzchni części mogą występować minimalne defekty. Wzajemny ruch współpracujących komponentów powoduje ścieranie tych nierówności.

W pilarkach łańcuchowych starego typu w okresie „docierania” gaźnik był zwykle ustawiony w taki sposób, aby podawał minimalnie bogatszą mieszankę paliwową. Po wypaleniu 4-5 zbiorników należało udać się do serwisu w celu regulacji gaźnika i można było kontynuować prace. Obecnie, nowe modele pilarek wykonane są z wysoką dokładnością wykonania poszczególnych podzespołów. Oznacza to, że pilarki nie potrzebują już okresu „docierania”. Można więc mówić jedynie o wzajemnym „układaniu się” różnych elementów – przez pierwszych kilka godzin pracy warto więc częściej robić przerwy. Nie stosuje się już regulacji na mniejsze obroty silnika, ponieważ przez cały okres eksploatacji pracuje on z optymalną dla danego modelu prędkością obrotową.

Jak przygotować pilarkę łańcuchową do pracy?

Przed rozpoczęciem pracy pilarką łańcuchową należy zapoznać się z instrukcją obsługi i bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Za pierwszym i każdym następnym razem należy sprawdzić poprawność działania, takich elementów jak:

  • manetka gazu,

  • hamulec łańcucha,

  • wychwytnik łańcucha,

  • naciąg i ostrość piły łańcuchowej,

  • smarowanie układu tnącego (po uruchomieniu),

  • poprawność dokręcenia wszystkich śrub i nakrętek

Prawidłowe przygotowanie pilarki łańcuchowej do pracy jest niezwykle ważne. Nawet z pozoru proste czynności mają wpływ na wydajność pracy, żywotność maszyny, a przede wszystkim na bezpieczeństwo operatora.

Montaż i regulacja układu tnącego

Aby rozpocząć użytkowanie pilarki, należy zamontować układ tnący, czyli łańcuch i prowadnicę. W tym celu należy zdemontować osłonę sprzęgła, odkręcając śruby mocujące. Prowadnicę należy nałożyć na dedykowane śruby. Następnie zakłada się łańcuch na zębatkę napędową i umieszcza go w rowku prowadnicy, zaczynając od górnej strony. Trzeba też się upewnić, czy krawędzie ogniw tnących są zwrócone do przodu w kierunku końcówki. Na koniec montuje się osłonę sprzęgła, pamiętając o wprowadzeniu kołka napinacza łańcucha do otworu znajdującego się w prowadnicy.

Przed całkowitym dokręceniem osłony, należy prawidłowo napiąć łańcuch. Wykonuje się to poprzez regulację śruby napinacza. Łańcuch powinien przylegać do dolnej krawędzi prowadnicy, ale w takim stopniu, aby dało się nim poruszyć. Po wyregulowaniu napięcia, należy dokręcić śrubę mocującą osłonę i prowadnicę.

Prawidłowe napięcie łańcucha jest bardzo ważne dla właściwego smarowania układu tnącego oraz długiej żywotności prowadnicy. Jest to także kluczowe dla bezpieczeństwa pracy. Nieprawidłowo napięty łańcuch może się obluzować, co grozi poważnym urazem.

Przejdź do videoporadnika i zobacz, jak zamontować i wyregulować układ tnący:

Jak przygotować płyny eksploatacyjne do pilarki?

Pilarka posiada 2 zbiorniki, które należy uzupełnić odpowiednimi płynami eksploatacyjnymi. Do jednego wlewa się specjalną mieszankę paliwowo-olejową, która jest konieczna dla prawidłowej pracy silnika dwusuwowego. Drugi zbiornik napełnia się olejem do smarowania układu tnącego.

Do przygotowania mieszanki należy użyć wysokiej jakości paliwa i odpowiedniego oleju do silników dwusuwowych wysokoobrotowych. To podstawa zachowania trwałości silnika i wydajności jego pracy. Wybierając olej, najlepiej kierować się zaleceniami producenta pilarki. Musi on bowiem posiadać odpowiednie właściwości smarujące.

W przeważającej większości do pilarki spalinowej przygotowuje się mieszankę benzyny i oleju w stosunku 1:50, czyli do 5 litrów paliwa należy dolać 100 ml oleju. Bardzo ważne jest bezwzględne przestrzeganie proporcji zalecanych przez producenta sprzętu. Informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi.

Obejrzyj videoporadnik i zobacz, jak przygotować płyny eksploatacyjne do pilarek łańcuchowych:

Jak prawidłowo odpalić pilarkę po raz pierwszy?

Pilarkę łańcuchową można uruchomić na 2 sposoby:

  • na ziemi – nogę umieścić w tylnym uchwycie, lewą rękę na przednim uchwycie, zaś prawą pociągnąć linkę rozrusznika, aż silnik się uruchomi;

  • między nogami – umieścić tylny uchwyt między kolanami i mocno chwycić przedni uchwyt lewą ręką, zaś prawą pociągnąć za linkę.

Uruchamianie zimnego silnika obejmuje następujące kroki:

  • włącz hamulec łańcucha,

  • naciśnij przycisk kontroli dekompresji (jeżeli model posiada),

  • włącz ssanie – jeśli pilarka posiada pompę usuwającą powietrze, należy nacisnąć przycisk kilka razy, aż do momentu, kiedy paliwo będzie widoczne wewnątrz i dostanie się do gaźnika,

  • pociągnij za uchwyt rozrusznika prawą ręką do momentu, aż silnik zacznie pracować i zgaśnie,

  • wyłącz ssanie i pociągaj linkę rozrusznika do momentu uruchomienia pilarki,

  • zwiększ na moment prędkość obrotową silnika i natychmiast puść manetkę gazu tak, aby przeszedł na bieg jałowy,

  • zwolnij hamulec łańcucha.

Uruchomienie pilarki spalinowej zwykle wymaga kilkukrotnego pociągnięcia za linkę rozrusznika. Renomowani producenci stosują rozwiązania, które ułatwiają szybki rozruch. Pilarki spalinowe Husqvarna posiadają zespoloną dźwignię wyłącznika zapłonu i ssania, pompkę paliwa oraz funkcję SmartStart®, która zmniejsza opór linki nawet o 40% (wybrane modele).

Zobacz videopradnik i dowiedz się jak prawidłowo uruchomić pilarkę łańcuchową:

Bezpieczeństwo podczas pracy pilarką łańcuchową

Praca pilarką jest potencjalnie niebezpieczna z uwagi na liczne zagrożenia. Należą do nich: kontakt z ruchomą piłą łańcuchową, odbicie, hałas, drgania, oleje i spaliny. Z tego powodu konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz stosowanie środków ochrony osobistej. Taka praktyka minimalizuje ryzyko powstania urazów oraz chroni przed oddziaływaniem czynników szkodliwych.

Bezpieczna obsługa pilarki łańcuchowej to pewny chwyt, trzymanie maszyny blisko ciała, by zachować lepszą równowagę oraz odpowiednia pozycja robocza (lewa stopa wysunięta przed prawą i zgięte kolana). Ponadto każdy operator pilarki łańcuchowej obowiązkowo powinien posiadać:

  • ochronniki słuchu chroniące przed nadmiernym hałasem,

  • okulary ochronne dla zabezpieczenia oczu przed pyłem,

  • ochronne rękawice robocze, które chronią przed skaleczeniami, zadrapaniami, olejami i paliwami,

  • długie spodnie z wkładką antyprzecięciową,

  • obuwie ochronne antyprzecięciowe, ze wzmocnionymi noskami.

Czytaj też: Drewno na opał – jak i kiedy je przygotować?

swiatrolnika.info 2023