PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Technika / Technologie rolnicze / Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech od piątku w Kielcach

Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech od piątku w Kielcach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-08 08:45:45
Agrotech

Po rocznej przerwie wynikającej z pandemii COVID-19 do Kielc wracają Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech. To największa w Polsce i jedna z najbardziej liczących się w Europie wystaw w tej branży. Wydarzenie rozpocznie się w piątek w Targach Kielce.

Rusza Agrotech

Jak podkreślają organizatorzy, podczas targów Agrotech uczestnicy będą mogli poznać rozwiązania, które mogą być wdrażane w nowoczesnych gospodarstwach. "Obecnie zawód rolnika jest coraz częściej utożsamiany z prowadzeniem firmy. Obserwujemy to szczególnie podczas targów Agrotech, gdzie określenia hodowca czy producent, które jeszcze kilka lat temu nie występowały, padają z ust prawie wszystkich wystawców i zwiedzających" – zwrócił uwagę Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.agrotech kielce 2021

Tegoroczna impreza ma odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku, m.in. zmianę pokoleniową następującą w gospodarstwa rolnych. Jak wskazują organizatorzy, w Polsce jest około 220 tys. rolników poniżej 35 roku życia. Młodzi stanowią około 15 proc. wszystkich rolników w naszym kraju. Dlatego podczas targów będzie mowa o możliwości finansowania działalności rolniczej przez młodych gospodarzy. O szczegółach będą informować specjaliści z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Programy dla rolników

Rafał Szczykutowicz, naczelnik wydziału ds. działań premiowych ze świętokrzyskiego oddziału ARiMR poinformował, że jedną z form wsparcia dla gospodarzy poniżej 35 roku życia jest program "Młody Rolnik", w którym kwota dotacji wynosi 150 tys. zł. Pieniądze można przeznaczyć między innymi na zakup środków trwałych, tj. gruntów, budynków, maszyn, urządzeń, środków transportu czy zwierząt hodowlanych i pociągowych.

Czytaj także: Sprzedaż ciągników rolniczych we wrześniu bardzo wysoka

"Jeśli młody rolnik skorzysta już z tego programu, może wziąć udział także w działaniu Modernizacja gospodarstw rolnych" – wskazał Szczykutowicz.

"Rolnicy mogą skorzystać z bezzwrotnej pożyczki, lecz na trochę innych zasadach; po podpisaniu umowy rolnik musi wydatkować 100 proc. kwoty pomocy, o jaką wnioskował. Po wykonaniu wszystkich zaplanowanych inwestycji występuje o zwrot do 50 proc. nakładów, a będąc młodym rolnikiem – nawet do 60 proc." – uzupełnił.
Udział w Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej Agrotech weźmie prawie 400 firm. Wydarzenie potrwa do niedzieli.