O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Kawa przyszłości produkowana w laboratorium zamiast na plantacji?

kawa przyszłości

Kawa przyszłości powstaje w Finlandii i jak przekonują fińscy naukowcy nie zawiera ona sztucznych substancji. Zdecydowano się na jej produkcję ze względu na duże wykorzystywanie powierzchni przy zwyczajnej produkcji.

Fińscy naukowcy, stosując te same metody produkcji, które wykorzystywane są w laboratoryjnej hodowli komórek mięsa, opracowali nową technikę uprawy kawy w bioreaktorze – poinformowała w środę agencja AFP.

Kawa przyszłości ratunkiem dla lasów deszczowych

Szef zespołu przekonuje, że kawa przyszłości nie zawiera sztucznych substancji.

To naprawdę kawa. W produkcie nie ma nic poza kawą.

– powiedział szef zespołu badawczego, Heiko Rischer, wskazując na naczynie laboratoryjne zawierające brązowy proszek.

Ta kawa jest produkowana z grupy kawowych komórek roślinnych w ściśle kontrolowanych warunkach termicznych, naświetlenia i dostępu tlenu.

– wyjaśnił ekspert i dodał, że produkt jest obecnie smakowany i testowany, ale odpowiedzialnym za tę część procesu nie wolno połykać napoju. Stwierdzono, że innowacyjna kawa jest mniej gorzka od klasycznej, co może wynikać z mniejszej zawartości kofeiny.

Naukowcy zauważają, że kawa jest produktem „problematycznym”, ponieważ globalne wzrosty temperatur powodują spadek wydajności upraw, co zmusza rolników do wycinania lasów deszczowych pod kolejne plantacje. Ponadto należy uwzględnić skutki transportu, do którego zużywane są paliwa kopalne.

Szukanie alternatyw jest bardzo sensowne.

– ocenił Rischer.

Trwają badania, które mają pokazać, na ile zrównoważonym produktem byłaby kawa z laboratorium, gdyby hodować ją na dużą skalę. Dotychczas naukowcy są przekonani, że jej produkcja jest bardziej przyjazna środowisku niż uprawa tradycyjnych roślin.

Kawa z laboratorium początkiem dla produkcji kolejnych napojów

Kawa przyszłości ma szansę trafić na sklepowe półki Kawa przyszłości nie wcześniej niż za cztery lata – oszacował szef zespołu naukowego, biorąc pod uwagę okres oczekiwania na aprobatę wszystkich organów regulacyjnych i komercyjne wsparcie produktu.

Finlandia plasuje się wśród największych konsumentów kawy na świecie. Jak pokazują dane grupy analitycznej Statista, średnio Fin zużywa 10 kg ziaren kawy rocznie do przygotowania napoju.

W Polsce również pije się dużo kawy. Zdecydowana większość polaków (79,7 proc.) pije kawę codziennie. A jeśli każdego dnia, to zwykle wypija od 2 do 3 filiżanek tego napoju.

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych również dążą do opracowania w laboratorium roślinnej bazy do jednego z najpopularniejszych napojów na świecie. Startup Atomo z Seattle ogłosił we wrześniu, że zebrał 11,5 mln dolarów na sfinansowanie produkcji „kawy molekularnej”, która smakuje jak wszystkim znana kawa, ale pochodzi z innego materiału organicznego niż owoce kawowca.

Kawa grzybowa, opracowana przez absolwentów Harvardu, podbije rynek?

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023