Talk icon

Informacje

17-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Dane techniczne MTZ 82 – legendarny białoruski ciągnik na polskiej wsi

Dane techniczne MTZ 82

Legendarny białoruski ciągnik MTZ 82 znany jest chyba każdemu polskiemu rolnikowi. Jak wyglądają dane techniczne MTZ 82? Po modernizacji w 2020 r. maszyna jest wyposażona w układ hydrauliczny, napędzający wałek WOM i przedni napęd. Zabieg ten zwiększył niezawodność.

Białoruskie ciągniki na polskiej wsi 

Białoruskie ciągniki są dobrze znane polskiej wsi. Produkty MTZ wykorzystywane były i są dane techniczne mtz 82 modernizacjaw ponad 100 krajach świata, w tym również w Stanach Zjednoczonych. Stanowią 7-8% światowej produkcji traktorów. Najbardziej popularnymi modelami były oczywiście: MTZ-2 (produkcja od 1953 r.), MTZ-50 (produkcja od 1961 r.), MTZ-80 (produkcja od 1974 r.) i MTZ-1221 (produkcja od 1986 r.). Popularność zdobył również model MTZ  82, dostępny w Polsce od połowy lat 70. Produkowany od 1975 r.

MTZ 82 do połowy lat 80. posiadał małą, półokrągłą kabinę zwaną orzeszkiem. Komfort pracy zapewniały otwierane drzwi i odchylana w całości tylna klapa z szybą, ale także niestosowana nigdzie indziej wodna schładzarka powietrza kabiny.

Dane techniczne MTZ 82 po modernizacji 

Osiągnięcia Mińskiej Fabryki Traktorów zademonstrowano na branżowych wystawach na Białorusi i w Rosji. Legendarny model MTZ Belarus 82 został poddany modernizacjom. Przede wszystkim zastosowano nowy tłumik który zapewnia mniej hałasu i wibracji w kabinie. Tłumik jest zamontowany z boku kabiny, przy prawym słupku, co nie ogranicza widoczności. Uruchamianie napędu przedniej osi i WOM odbywa się przez sprzęgło sterowane hydraulicznie – wygodnie za pomocą przycisku. Przednia oś ma zwiększone obciążenie do pracy z dużymi oponami. Z kolei kabina jest bardziej dźwiękoszczelna (klejone szyby) i wytrzymała, co przekłada się na większy komfort pracy. W opcji jest możliwość montażu fotela pneumatycznego. Dane techniczne MTZ 82: zsynchronizowana i zwiększona liczba biegów do 18 w każdym kierunku (rewers i reduktor), zmniejszony nacisk potrzebny do uruchomienia sprzęgła, m.in. dzięki zastosowaniu tarczy metalowo-ceramicznej, prędkość jazdy: do przodu 1,9-35,2 km/h, do tyłu: 1,8-32,8 km/h.

Inne: Idealne ciśnienie w oponach za naciśnięciem przycisku? John Deere montuje go fabrycznie

mtzbelarus.pl/fot.pixabay,com

swiatrolnika.info 2023