O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-02-2022

Autor: Jacek Podgórski

Konserwacja sprzętu rolniczego – zadbaj o swoje maszyny

Konserwacja sprzętu rolniczego

Konserwacja sprzętu rolniczego to główny czynnik gwarantujący bezawaryjne i długie użytkowanie naszego sprzętu. Warto pochylić się nad tym aspektem.

Nowoczesny sprzęt jest coraz bardziej widoczny na polskich wsiach. Nowe maszyny rolnicze posiadają skomplikowaną budowę oraz kosztują sporo pieniędzy. Dlatego warto wgłębić się w system obsługi danej maszyny oraz w zasady jej działania, prawa eksploatacji jak i konserwacji. Wszystkie te czynności pomogą przedłużyć żywotność naszych maszyn.

Odpowiednie miejsca do przechowywania naszego sprzętu

Faktem jest, że eksploatacja maszyn rolniczych nie jest ciągła, gdyż najczęściej potrzebujemy ich wiosną, latem i jesienią. Jeśli mielibyśmy określić czas eksploatacji maszyn (ciągiem) to wyszedłby nam okres od jednego do dwóch miesięcy. Pozostały czas w okresie rocznym możemy przeznaczyć na różnego rodzaju konserwacje. 

Aby nasz sprzęt rolniczy nie uległ szybkiemu zepsuciu, to należy przechowywać go w zamkniętych pomieszczeniach. Zamknięte pomieszczenie (stodoły, garaże) plus utwardzone podłoże najlepiej chroni przed gromadzeniem się śniegu oraz opadami deszczu. Ale nie każde gospodarstwo może sobie na to pozwolić. Zatem jeśli przechowujemy sprzęt na otwartej przestrzeni, to również konserwacja sprzętu rolniczego powinna przebiegać na danym stopniu. W tym przypadku (w miarę możliwości) powinniśmy zadbać o jak najtwardsze podłoże ze spadkiem – to powinno ułatwiać spływ wody opadowej. W tym przypadku należy uwzględnić konieczność demontażu niektórych elementów, np. łańcuchy, pasy i przechowywanie ich w pomieszczeniach zamkniętych. 

Zaleca się także ustawianie maszyn na jakichkolwiek podpórkach lub klockach. Jeśli dysponujemy szeroką gamą sprzętu rolniczego i wszystkiego nie jesteśmy w stanie zmieścić pod zadaszeniem, to na otwartej przestrzeni powinniśmy stawiać szczególnie te maszyny, które posiadają konstrukcję najmniej narażoną na działanie czynników atmosferycznych.

Konserwacja sprzętu rolniczego

Konserwacje sprzętu rolniczego poprzedzamy przygotowaniami

Jesienią, kiedy zakończymy prace polowe, powinniśmy poddać cały nasz sprzęt przeglądowi technicznemu. Taki przegląd pozwoli na usunięcie potencjalnych usterek.

Przygotowując sprzęt rolniczy do konserwacji jak i przechowania należy zadbać o pieczołowite umycie każdej z używanych maszyn. Następnie przystępujemy do nasmarowania wszystkich punktów smarowania według instrukcji obsługi. Następnym etapem jest uzupełnienie zniszczonej powłoki malarskiej i pokrycie powierzchni maszyny oraz jej elementów odpowiednimi środkami konserwującymi. Aby dobrze dobrać środki i metody zabezpieczenia należy uprzednio przeczytać instrukcję ich konserwacji. Do najczęściej stosowanych powłók ochronnych antykorozyjnych należą: farby, oleje, smary konserwujące, powłoki metalowe i bitumiczne, powłoki z tworzyw sztucznych, lotne inhibitory korozji. 

Aby na okres zimowy zabezpieczyć łożyska toczne i ślizgowe oraz przekładnie zębate, prowadnice oraz mechanizmy zębatkowych występujących w maszynach rolniczych, należy pokryć je smarem. Nie możemy zapominać o wymianie czy uzupełnieniu oleju, który występuje w skrzyniach przekładniowych i układach hydraulicznych. Konserwacja łańcuchów występujących w maszynach rolniczych polega na ich zdemontowaniu i wymyciu w nafcie lub silnym strumieniem gorącej wody. Wysuszone łańcuchy należy zakonserwować smarem, a następnie owinąć papierem i przechowywać w magazynie. 

Pozostaje jeszcze kwestia akumulatorów. Jeśli planujemy dłuższy postój maszyn, wtedy musimy wymontować z nich akumulatory, a później określić poziom i gęstość roztworu elektrolitu oraz napięcie poszczególnych ogniw. Na samym końcu oczyszczamy je i przechowujemy w suchym miejscu, do momentu, gdy znów będziemy ich potrzebować.

Czytaj także: Maszyny rolnicze – jak prawidłowo je czyścić i konserwować?

źródła: lodr.konskowola.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023