Talk icon

Informacje

25-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Sztuczne mięso – naukowcy poprawili teksturę mięsa komórkowego

Sztuczne mięso

Naukowcy Ravi Selvaganapati i Alireza Shahin-Shamsabadi opracowali nowy sposób tworzenia, które sprawia, że sztuczne mięso ma bardziej naturalny smak i konsystencję niż inne alternatywy dla tradycyjnego białka zwierzęcego. Naukowcy uważają, że zaproponowana przez nich technologia może być wykorzystana do uprawy wołowiny, wieprzowiny czy kurczaka nawet na skalę przemysłową.

Sztuczne mięso z lepszym smakiem

Niedawno w czasopiśmie naukowym Cells Tissues Organs ukazała się publikacja zawierająca wyniki badań nad zmianą podejścia do uprawy laboratoryjnej, czyli tzw. mięsa komórkowego. Naukowcy Ravi Selvaganapati i Alireza Shahin-Shamsabadi opracowali nowy sposób tworzenia, które sprawia, że sztuczne mięso ma bardziej naturalny smak i konsystencję niż inne alternatywy dla tradycyjnego białka zwierzęcego.

Metoda, którą zaproponowali naukowcy, nie polega na wspólnym hodowaniu komórek, ale na skomponowaniu cienkich warstw wyhodowanych komórek mięśniowych i tłuszczowych wyhodowanych razem w laboratorium.

Warstwy żywych komórek tak cienkie jak arkusz papieru do drukarki są najpierw hodowane oddzielnie, a następnie układane na płytkach wzrostowych. Każda warstwa komórek jest usuwana i układana w stos w kolumnie. Następnie warstwy tkanki mięśniowej naturalnie łączą się ze sobą tworząc sztuczne mięso.

Z warstw można uformować jeden kawałek mięsa o dowolnej grubości. Ponadto technologia ta umożliwia nadanie mięsu komórkowemu bardziej tłustego lub „marmurkowego” mięsa. Naukowcy uważają, że zaproponowana przez nich technologia może być wykorzystana do uprawy wołowiny, wieprzowiny czy kurczaka nawet na skalę przemysłową.

Wścieklizna na Mazowszu! Wyznaczono ognisko tej choroby!

Sztuczne mięso – ruszyła sprzedaż kurczaków z bioreaktora

Duński startup Just Eat, który hoduje sztuczne mięsoSztuczne mieso w laboratoriach, podpisał pierwszą umowę na dostawę kurczaka do singapurskiej restauracji. Warto zauważyć, że chodzi o produkty z komórek prawdziwych zwierząt, a nie o bardziej powszechną alternatywę opartą na roślinach. Najpierw mięso pojawi się wyłącznie w restauracji z 1880 roku, po czym Just Eat rozpocznie stopniową ekspansję - do 5, 10, 15 lokali i za kilka lat przejdzie do sprzedaży detalicznej.

Sztuczne mięso w menu restauracji to pierwszy raz nie tylko w Azji Południowo-Wschodniej, ale na całym świecie. I ważne jest, aby zauważyć, że chodzi o produkty z komórek prawdziwych zwierząt, a nie o bardziej powszechną alternatywę opartą na roślinach.

To wydarzenie przybliża nas do świata, w którym jedzenie mięsa nie wymaga wylesiania, zmiany siedlisk zwierząt czy stosowania nawet odrobiny antybiotyków.

– powiedział Josh Tetrick, dyrektor generalny Just Eat, podczas prezentacji menu restauracji.

W przeciwieństwie do mięs pochodzenia roślinnego, takich jak burgery wegetariańskie czy produkty Beyond Meat, Just Eat Chicken Bites składa się z tych samych błonników, co prawdziwe. Startup hoduje sztuczne mięso w postaci komórek wewnątrz bioreaktorów, w których te komórki rosną razem z innymi składnikami roślinnymi. Sam producent zauważa, że ​​zbiór komórek do produkcji mięsa Just Eat odbywa się bez uboju.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023