Talk icon

Informacje

13-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Ph gleby, czyli co rolnik wiedzieć powinien by uzyskać wysokie plony

ph gleby wysokie plony

Ph gleby to podstawowy odczyn, który należy zbadać, aby móc dobrać odpowiedni nawóz do terenu uprawnego lub by wybrać odpowiedni rodzaj roślin do zasadzenia. Wyróżnia się odczyn silnie kwaśny, kwaśny, lekko kwaśny, obojętny i zasadowy. Po tymi nazwami kryje się informacja o dostępności wszystkich składników odżywczych dla roślin. 

Ph gleby – jak sprawdzać odczyn podłoża

Każda roślina uprawna musi mieć dostosowane do swoich wymagań ph. Najbardziej optymalne ph mieści się w przedziale od 5,5-7,5. Odczyny podłoża można zbadać w następujący sposób: pierwszy z nich – samodzielne pobranie próbki oraz dostarczenie jej do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Wykorzystują tam mokrą chemię by zbadać zawartość składników mineralnych. Kolejny sposób to samodzielne zbadanie próbek dzięki odpowiedni urządzeniom, które jednocześnie określają ph gleby, nasłonecznienie, temperaturę oraz wilgotność.

Czytaj także: Aeroponika – system uprawy roślin bez użycia gleby

ph glebyPonadto można użyć również kwasomierzu, który po umieszczeniu w nim odrobiny gleby oraz zmieszaniu jej z dołączonymi środkami podaje wynik kwasowości gleby. Ostatnie urządzenie to papierek lakmusowy. Aby wykonać badanie ta metodą potrzebujemy próbkę gleby, którą zalewamy wodą destylowaną i zmieszamy. W tak przyrządzonym roztworze zanurzamy papierek i zgodnie z otrzymanym kolorem należy na skali sprawdzić jaki to odczyn.

Ph gleby odpowiednie dla upraw i warzyw

Optymalny odczyn dla większości roślin to 5,5-7,5. Nadmierna kwasowość zaczynające się poniżej 5,0 charakteryzuje się dużą zawartością w glebie glinu i manganu, które uniemożliwiają pełny rozwój systemu korzeniowego u roślin, przez co ich rozwój jest spowolniony, uprawy są osłabione i często nie są w pełni przydatne do sprzedaży. Najbardziej odporne na niskie pH są żyto i ziemniaki, reszta roślin preferuje odczyn neutralny. Odczyny przedstawiają się następująco: silnie kwaśny pH <4,5, kwaśny pH 4,5-5,5, lekko kwaśny pH5,6-6,5, obojętny pH6,6-7,2, zasadowy pH>7,3.

Warzywa lubują się w pH gleby lekko kwaśnym lub obojętnym. Jeżeli po przeprowadzonych badaniach odczyn okaże się zbyt wysoki należy przekopać ziemię oraz nawieźć ją obornikiem ptasim, kwaśnym torfem lub nawozem zakwaszającym. Natomiast za niskie pH powinno się podnieść wapnowaniem podłoża, przekopać i dodać do niej nawóz zakwaszający teren, kredę nawozową lub wapnem granulowanym. Należy jedynie pamiętać by po zastosowaniu wapna nie sadzić bezpośrednio roślin.

swiatrolnika.info 2023