Szkody łowieckie – jakie kroki prawne może podjąć rolnik?

Szkody łowieckie wyrządzone przez dzikie zwierzęta łowieckie w uprawach to coraz częstszy problem. Przepisy prawne, które regulują powyższą kwestie to ustawa z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie oraz Kodeks cywilny. Niestety często źródła te wykluczają się w temacie szkody i dlatego też powstaje konflikt jurysdykcyjny.
Szkody łowieckie, a prawo cywilne
Definicja szkody w Kodeksie cywilnym nie została jednoznacznie sformułowana, jednakże opierając się na interpretacji poszczególnych artykułów można wywnioskować, że szkoda, to faktyczna strata poniesiona przez poszkodowanego, a jednocześnie również korzyści, które poszkodowany mógł osiągnąć o ile nie zostałaby mu wyrządzona szkoda. Dlatego szkody, a w przypadku tego artykułu, szkody łowieckie zgodnie z prawem cywilnym, to nie tylko poniesione straty, ale i wyliczone korzyści, które rolnik mógłby osiągnąć, gdyby zniszczeń nie było, np. zysk ze sprzedaży plonów lub oszczędności, których nie musiałby wydawać, gdyby nie nabywał utraconego towaru na rynku.
Szkody łowieckie – interpretacja pojęcia w odniesieniu do prawa łowieckiego
Definicję szkody łowieckiej formułują przepisy prawa łowieckiego w art. 46 ust. 1 i zobowiązuje dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania. Organem regulującym powyższe przepisy prawa łowieckiego jest Minister Środowiska i wydawane przez niego rozporządzenia, a przede wszystkim to z 8 marca 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz.U. Nr 45, poz. 272).
Czytaj także: Owoce i warzywa – postrzeganie ich jako dodatek to błąd
Szkody łowieckie – jak ustalić rozmiar szkody i wartość odszkodowania?
§ 4 ust. 6 rozporządzenia wydanego w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych określa rozmiar szkody jako wynik mnożenia obszaru uszkodzonej uprawy i procentu jej zniszczenia, a następnie mnoży uzyskany wynik powierzchni razy plony z 1 ha. Szkody łowieckie w płodach rolnych wylicza się poprzez ustalenie szacunkowej masy uszkodzonego płodu rolnego. Wartość odszkodowania określa się na podstawie pomnożenia rozmiaru szkody przez cenę skupu artykułu rolnego lub jego cenę rynkową z dnia szkody i rejonu, w którym szkoda powstała, o ile skup nie jest możliwy. Wynik ten, zgodnie z § 4 ust. 7 powyższego rozporządzenia należy pomniejszyć o nieponiesione szkody transportu, zbioru oraz przechowywania.
Naprawienie szkody łowieckiej
Zgodnie z art. 362 § 2 KC naprawienie szkody dotyczy faktycznej szkody i utraconych korzyści. W oparciu o prawo łowieckie naprawienie szkody łowieckiej to odszkodowanie za faktyczną stratę w uprawach lub płodach rolnych. Zgodność przepisów cywilnych z łowieckimi występuje na płaszczyźnie braku wypłacenia wysokości odszkodowania powiększonego o utracone korzyści, które to rolnik uzyskałby, o ile zwierzęta łowieckie, jak na przykład dziki, nie wyrządziłyby szkody.
Źródło: wir.org.pl