Talk icon

Informacje

29-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Szklarniowa uprawa pomidorów, czyli całoroczna produkcja

Szklarniowa uprawa pomidorów

Szklarniowa uprawa pomidorów cieszy się ostatnio dużym powodzeniem. Pomidory są to rośliny ciepło i światłolubne z umiarkowanymi wymaganiami co do gleby i wilgotności podłoża, dlatego też szklarnie są najlepszym rozwiązaniem dla ich całorocznej uprawy zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej.

Szklarniowa uprawa pomidorów, a podłoże

Pomidory najlepiej uprawiać w okresie bezmroźnym, natomiast szklarnie dają nam możliwość całorocznej produkcji zwłaszcza jeżeli jest podgrzewana i dobrze naświetlana. Szklarniowa uprawa pomidorów może mieć miejsce jedynie na dobrze przygotowanym gruncie, to znaczy musi być bogata w składniki pokarmowe, żyzna, o lekkim odczynie kwasowym. Aby pomidory mogły prawidłowo rosnąć, ziemię należy nawozić kompostem lub obornikiem w ilości 3-4 kg na 1m2 o głębokości 30-40 cm. Zaleca się, w okresie przygotowań pokrycie cienką warstwą kory ogrodowej lub sieczką ze słomy powierzchnię zagonów. Co więcej słoma odbija światło i ulepsza proces fotosyntezy.szklarniowa uprawa pomidorow

Szklarniowa uprawa pomidorów – kiedy sadzić w niej pomidory?

Na rynku wyróżnić możemy dwa rodzaje szklarni ogrzewane i nie. W zależności od tego jaki rodzaj posiadamy na swojej działce, tak należy dostosować termin sadzenia. W nieogrzewanej szklarni pomidory sadzi się od kwietnia. Jest to miesiąc wcześniej niż uprawa gruntowa, a co za tym idzie, okres produkcyjny wydłuży się i zwiększy się ilość plonów. Koniec uprawy gruntowej to wrzesień, a szklarniowa uprawa pomidorów może trwać aż do października. W szklarni ogrzewanej mamy do czynienia z dwoma sezonami sadowniczymi. Rozpoczęcie wiosennego określa się na początek lutego, jeżeli użyjemy doświetlonych rozsadów lub na początek marca, jak nie było takiej możliwości. Natomiast jesienny okres przypada na 10-25 lipca i tylko ścisłe trzymanie się terminu pozwoli na osiągnięcie wyznaczonego celu.

Czytaj także: Poparcie PiS spadnie przez pandemię i aborcję? Zapraszają Łukasz Warzecha i prof. Antoni Dudek

Szklarniowa uprawa pomidorów – jak sadzić pomidory?

Najlepszym sposobem sadzenia są dwa rzędy w odległości 40-60 cm, z czego pasy pomiędzy nimi wynoszą 70-90 cm, a odległości w rzędach od 35 do 50 cm. Natomiast głębokość na jaką sadzi się pomidory równa się tej, w której wzrastały w doniczce. Utrzymanie powyższych odległości ułatwia pracę pielęgnacyjną, zbiór owoców, cyrkulacje powietrza, zapobieganie nadmiernej wilgoci oraz rozmnażaniu się chorób. Jeżeli szklarniowa uprawa pomidorów mieści się w kierunkach wschód-zachód rzędy pomidorów należy ukształtować z północy na południe, aby uprawa była owocna, a przepływ powietrza odpowiedni.

Źródło: cdr.gov.pl

 

 

swiatrolnika.info 2023