Talk icon

Informacje

21-02-2021

Autor: Monika Faber

Polski Przemysł Futrzarski apeluje do posłów o interwencję w MRiRW i MZ!

Polski Przemysł Futrzarski

Polski Przemysł Futrzarski w imieniu hodowców zwierząt futerkowych zwrócił się z prośbą do posłów o interwencję w Ministerstwie Zdrowia oraz Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z działaniami Ministra Rolnictwa oraz nadzorowanej przez niego Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej wobec rzekomego zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego przez wykrycie przypadków występowania wirusa SARS CoV-2 wśród populacji norek amerykańskich żyjących w Polsce.

Polski Przemysł Futrzarski: Inspekcja Weterynaryjna działa niezgodnie z prawem

W ostatnich tygodniach media obiegły informacje o wykryciu przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2 norek amerykańskich na jednej z działających w Polsce ferm. Konsekwencją wykrycia przez służby weterynaryjne wirusa było wybicie całej populacji fermy.

Polski Przemysł Futrzarski zwraca uwagę, że Inspekcja Weterynaryjna, działając na podstawie Rozporządzeń wydanych przez ministra Grzegorza Pudę, nie mogła wyrazić zgody na skierowanie zwierząt na kwarantannę, ani na powołanie komisji rzeczoznawców, którzy przed zarządzonym uśpieniem mogliby wycenić wartość utrzymywanych zwierząt.

Nie zdecydowano się także na przychylne rozpatrzenie wniosków o ponowne przebadanie norek pod kątem obecności wirusa. Jest to działanie niezrozumiałe, szczególnie ze względu na ogromną rynkową wartość wybitych zwierząt, za które hodowca będzie dochodzić odszkodowania przed sądem powszechnym.W tym kontekście warto przypomnieć niedawny przykład wybijania populacji norek w Danii, które, jak się później okazało, zostało przeprowadzone niezgodnie z prawem i za które duński rząd wypłacił hodowcom odszkodowania o równowartości ponad 2,5 miliarda euro

– czytamy w piśmie.

Polski Przemysł Futrzarski podkreśla, że działania prowadzone na polskich fermach przez, Inspekcję Weterynaryjną, inspirowaną wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa, nie zostały poprzedzone rzetelnymi badaniami i analizami:

Na chwilę obecną nie stwierdzono w Polsce żadnych przypadków występowania mutacji wirusa SARS CoV-2 wśród populacji norek amerykańskich w Polsce. Zgodnie z naszą wiedzą Ministerstwo Zdrowia nie posiada także żadnych danych dowodzących, że w Polsce wystąpiły przypadki zarażenia się wirusem SARS CoV-2 przez człowieka bezpośrednio od norek amerykańskich lub innych zwierząt oraz że pracownicy zatrudnieni na fermach i mający bezpośredni kontakt ze zwierzętami są szczególnie narażeni na zarażenie się wirusem.

Czytaj też: PZHiPZF – stanowisko zarządu w sprawie zwalczania koronawirusa

Polski Przemysł Futrzarski zwraca się do posłów o wysyłanie zapytań do MRiRW i MZ

Polski Przemysł Futrzarski zaznacza, że kontynuowaniePolski Przemysl Futrzarski 022 wyżej opisanych działań podejmowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległe mu służby stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla zwierząt hodowlanych, ale także dla wolno żyjących norek amerykańskich. Co więcej, mając na względzie ostatnie doniesienia naukowe, zgodnie z którymi jednym z największych rezerwuarów dla mutacji wirusa SARS CoV-2 jest populacja trzody chlewnej, istnieje ryzyko, że kolejnym krokiem podejmowanym przez Ministra Rolnictwa będzie wybijanie polskich stad trzody chlewnej:

Oczekujemy, że działania podejmowane przez Ministra Rolnictwa oraz nadzorowane przez niego służby weterynaryjne wobec norek amerykańskich, a także innych zwierząt hodowlanych i wolno żyjących w związku z możliwym istnieniem zagrożenia epidemiologicznego będą poprzedzone rzetelnymi analizami i oparte na naukowych podstawach, a także transparentne i poddane szczególnej kontroli.

Polski Przemysł Futrzarski w imieniu całej branży hodowców zwierząt futerkowych, zwraca się do posłów, jako reprezentantów polskich rolników o interwencję w Ministerstwie Zdrowia oraz Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z działaniami podejmowanymi przez organa publiczne wobec hodowców norek amerykańskich.

Prosimy Państwa Posłów o skierowanie do Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pytań załączonych poniżej, a także o bieżący monitoring oraz kontrolę działań podejmowanych przez Ministerstwo wobec hodowanych i żyjących w Polsce zwierząt. Nie możemy dopuścić, aby pod pretekstem zagrożenia epidemiologicznego odbywała się w Polsce depopulacja poszczególnych gatunków zwierząt i ideologiczna walka z polskim rolnictwem

– apelują hodowcy w opublikowanym piśmie.

Pełną treść apelu skierowanego do posłów i listę pytań opublikował na swoim profilu na Twitterze Szczepan Wójcik, Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

swiatrolnika.info 2023