Systemy rolno-leśne – czym są i jak poprawiają bioróżnorodność terenu?

Systemy rolno-leśne obejmują rośliny drzewiaste, takie jak cenne drewno, szybko rosnące gatunki drzew lub krzewów, a także ekstensywną hodowlę zwierząt w gospodarowaniu gruntami. W ten sposób powinny pomóc przygotować się na susze i zmiany klimatyczne. Drzewa i krzewy rosną na tym samym polu obok upraw takich jak pszenica czy burak cukrowy.
Systemy rolno-leśne chronią glebę przed erozją
Systemy rolno-leśne i pokrewne, takie jak szybko rosnące drzewa, śmiało wkraczają do użytku rolniczego lub ekstensywnej hodowli zwierząt. Tak więc za jednym zamachem, niezależnie od tego, czy są używane jako grunty orne czy łąki, rosną wieloletnie krzewy i drzewa obok upraw lub wypasu zwierząt gospodarskich.
Połączenie powinno przynieść korzyści ekologiczne i ekonomiczne, które są ostatecznie bardziej zrównoważone niż poprzednie systemy uprawy co przekazują zwolennicy systemów rolno-leśnych. Opisują zarządzanie, które łączy interakcje roślin drzewiastych na danym obszarze.
Systemy rolno-leśne chronią glebę przed erozją, tworzą próchnicę i wiążą węgiel. Ich korzystny mikroklimat powinien zwiększać stabilność plonów, a także różnorodność struktur i siedlisk. To zwiększa bioróżnorodność. Mniejsza ilość nawozów i środków ochrony roślin poprawia bilans energetyczny takich terenów.
Czytaj też: Buraki ćwikłowe naszym czempionem! Polska wyprodukowała ich najwięcej w UE
Systemy rolno-leśne są zawarte we Wspólnej Polityce Rolnej Unii Europejskiej
Zasadniczo systemy rolno-leśne są zawarte we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) UE. Jednak nie są one uznawane ani promowane na przykład w niemieckim ustawodawstwie. Wyjątkiem są elementy krajobrazu, sady z użytkami zielonymi lub zagajniki o krótkiej rotacji.
Drewno i rośliny uprawne za jednym zamachem nie są jeszcze zgodne z niemieckimi przepisami dotyczącymi dopłat do rolnictwa. Warunkiem tego jest możliwość sterowania za pomocą zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli (InVeKoS). Ponieważ agroleśnictwo zawsze składa się z drewna i elementu uprawnego lub użytków zielonych, oba muszą zostać zintegrowane za jednym zamachem.
Komisja ds. Żywienia Bundestagu przegłosowała ostatnio znaczną większością głosów na wniosek grup koalicyjnych CDU / CSU i SPD by uznać systemy rolno-leśne i zakwalifikować je do finansowania w Niemczech.
Nawet po zbliżającej się reformie rolnej UE agroleśnictwo ma być promowane w Niemczech. W tym celu rząd federalny powinien już uwzględnić je w Narodowym Planie Strategicznym. W celu wzmocnienia akceptacji kilkuletnich metod uprawy, należy znieść termin orania gruntów ornych w systemach rolno-leśnych. Rolnikom należy zapewnić pewność prawną, że grunty mogą być później przekształcone z powrotem i wykorzystane do innych celów.
agrarheute.com/fot.Flickr/Wikimedia