Talk icon

Informacje

03-05-2020

Autor: Alicja Ostrowska

System aeroponiczny zrewolucjonizuje znane dotąd rolnictwo?

System aeroponiczny

System aeroponiczny to uprawa roślin bez użycia gleby, za to przy pomocy powietrza lub mgły. Delikatna mgiełka składników odżywczych rozpyla się nad korzeniami wiszącymi w powietrzu. System ten ma pozwolić na produkcję większej ilości żywności na mniejszej powierzchni użytkowej.

Największy lider systemu aeroponicznego

Lider branży nowoczesnych technologii w tym systemu aeroponicznego w kwietniu, ogłosił plany budowy największej krytej farmy na świecie o powierzchni 90 000 stóp kwadratowych w Abu Zabi. Zakład ten będzie zatrudniał ponad 60 wysoko wykwalifikowanych pracowników, takich jak: ogrodnicy, inżynierowie i naukowcy zajmujących się danymi, z zaawansowanymi badaniami organoleptycznymi przy współpracy różnego rodzaju laboratoriów. Farmy te charakteryzować się będą jednymi z najnowocześniejszych technologii hodowli pionowej w pomieszczeniach przy użyciu o 95% mniej wody i zerowych pestycydów. Przewiduje się, iż system aeroponiczny pozwoli na wytworzenie większej ilości żywności na mniejszej powierzchni. Co więcej, stosując energię słoneczną, zmniejsz się również zużycie energii w porównaniu do tradycyjnej hodowli.

Czytaj także: Grupa Azoty stawia na rozwój! Cztery projekty z dofinansowaniem NCBiR

System aeroponiczny – wady i zaletySystem aeroponiczny

Aeroponika to korzyść dla roślin, które można uprawiać przez cały rok na ograniczonej powierzchni. Niektóre systemy uprawy pomidorów notują aż 7,7 nawrotów zbiorów rocznie, co zwiększa ilość kilogramową wytwarzanych owoców z jednej rośliny. Podczas stosowania systemu aeroponicznego należy zachować szczególną ostrożność i brać pod uwagę indywidualne potrzeby każdej rośliny. Węgiel, wodór i tlen są obecne zarówno w powietrzu, jak i w wodzie, natomiast konduktancja i pH wody muszą się różnić w zależności od wymagań rośliny. Dlatego indywidualne dostosowanie wody do każdego rodzaju uprawy jest minusem owego systemu, gdyż wymaga zainstalowania dodatkowych maszyn i wielu obliczeń dokonywanych przez gospodarza. Kolejną zaletą jest rozwój branży hodowlanej i zwiększenie jej efektywności. System aeroponiczny można wyregulować, aby wyhodować wszystko, od zieleni po jagody i pomidory. Brak udziału gleby w owej uprawie, to również zaleta, gdyż rośliny nie są narażone na rozwój chorób. Dużą dostępność on-line zestawów „zrób to sam” jest niepodważalnym plusem owego systemu.

Woda, powietrze, temperatura i światło – indywidualne czynniki systemu aeroponicznego

Większość roślin preferuje poziom pH około 6.0, natomiast woda wydobywana ze studni charakteryzuje się pH na poziomie 8.0, co wskazuje na wodę twardą, dlatego też ze względu na brak elementu gleby, czyli naturalnego filtra, w owym rodzaju hodowli, gospodarz musi zadbać o zainstalowanie specjalnej maszyny do jej zmiękczania. Jest to szczególnie ważne, by woda używania w systemie aeroponicznym miała odpowiedni poziom pH, ponieważ będzie bezpośrednio rozpylana na korzenie, bez możliwości naturalnego filtra. EC wody wodociągowej wynosi 0,3 przed dodaniem jakichkolwiek składników odżywczych, natomiast najbardziej optymalne EC wynosi 1,6. Każdy hodowca wie, że podstawowe składniki odżywcze roślin obejmują azot, fosfor i potas, a wtórnymi składnikami odżywczymi są wapń, magnez i siarka, a także żelazo, cynk, molibden, mangan, bor, miedź, kobalt i chlor. Ale podczas gdy tradycyjni hodowcy są przyzwyczajeni do polegania na samej glebie w kwestii odżywczej, aby dostarczyć wystarczającą ich część, to system aeroponiczny „przepis” na wodę musi być stworzony specjalnie dla każdej rośliny indywidualnie. Nagie korzenie zwisające w powietrzu są znacznie bardziej podatne na temperaturę zarówno w ekstremalnych, jak i lekkich warunkach, co prowadzi do znacznych kosztów wstępnych w stosunku do zakresu operacji.

fot.Youtube Pionier TV

swiatrolnika.info 2023