Świńskie wnętrzności wylądowały na garniturze premiera. Wszystko przez import mięsa

W piątek w Yuanie Legislacyjnym, tajwańskim odpowiedniku parlamentu, doszło do bójki między partią opozycyjną a przedstawicielami rządu. Premier Tajwanu Su Ceng-czang został obrzucony świńskimi wnętrznościami przez członków Partii Nacjonalistycznej (Kuomintangu – KMT). Świńskie wnętrzności pojawiły się w parlamencie w Tajwanie po raz pierwszy.
Świńskie wnętrzności wylądowały na premierze
Rządząca Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) utworzyła kordon ochronny, by pozwolić Su przemawiać o planowanych przez rząd regulacjach związanych z otworzeniem rynku na import mięsa. W trakcie przemowy premier został obrzucony świńskimi wnętrznościami i świńską skórą.
Tajwańska agencja CNA zaznacza, że od początku września opozycja już 18 razy próbowała przeszkodzić premierowi w wystąpieniach.
W sierpniu br. rząd prezydent Caj Ing-wen z DPP doszedł do porozumienia z USA i wyraził zgodę na złagodzenie ograniczeń w imporcie amerykańskiej wieprzowiny i wołowiny na Tajwan. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.
Zniesienie ograniczeń spotkało się z ostrym protestem KMT, która nawoływał do referendum w tej sprawie. Zdaniem Kuomintangu, 70 proc. Tajwańczyków sprzeciwia się sprowadzaniu mięsa z raktopaminą – dodatkiem do pasz pobudzającym wzrost tkanki tłuszczowej, którego stosowanie jest dozwolone w USA, ale zakazane m.in. na Tajwanie. Mięsa zawierającego tę substancję nie można również sprowadzać m.in. do Unii Europejskiej i Chin. KMT nawołuje też do odwołania Su, obarczając go odpowiedzialnością za szkodliwą ich zdaniem umowę.
Czytaj także: Sadownicy chcą współpracy z marketami na równych zasadach
Świńskie wnętrzności, bo i trzodę chodzi…
Brak pozwolenia na import amerykańskiej wieprzowiny był postrzegany jako główny powód braku rozmów na temat umowy handlowej między Tajwanem i USA – pisze CNA. We wrześniu, po zapowiedzi otwarcia tajwańskiego rynku na wieprzowinę z USA, 50 amerykańskich senatorów zaapelowało o rozpoczęcie takich negocjacji.
W niedzielę w Tajpej odbył się doroczny protest grup zawodowych. Uczestnicy protestu z KMT na czele skupili się przede wszystkim na hasłach skierowanych przeciwko decyzji o sprowadzaniu wieprzowiny z USA. Według organizatorów w demonstracji wzięło udział 50 tys. osób. Partia opozycyjna zapowiedziała, że planuje następne protesty w tej sprawie.
W tym tygodniu prezydent Caj odniosła się do zarzutów opozycji, zauważając, że otwarcie rynku na amerykańską wieprzowinę ma dać konsumentom większy wybór i nikomu nie narzuca jej spożywania.
PAP/jac/fot. pixabay