Talk icon

Informacje

19-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Świnie są podatne na nową mutację koronawirusa

Świnie

Świnie mogą zarazić się nowym typem koronawirusa, ostrzegają kanadyjscy naukowcy z University of Manitoba. Naukowcy zauważają, że przenoszenie wirusa nie zostało jeszcze wyjaśnione, ale sam fakt stanowi potencjalne zagrożenie dla produkcji świń.

Świnie zarażone koronawirusem

Badanie kanadyjskich naukowców zostało opublikowane w czasopiśmie Emerging Infectious Diseases. Koronawirus SARS-CoV-2 jest zdolny do zakażania nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Wcześniejsze prace wykazały, że SARS-CoV-2 nie jest szkodliwy dla świń, ale badania te nie mierzyły serokonwersji - produkcji lub wzrostu miana przeciwciał w odpowiedzi na infekcję w organizmie - zauważają autorzy.

Naukowcy wybrali 19 ośmiotygodniowych świń i wstrzyknęli im przez nos roztwór SARS-CoV-2 w stężeniu 10 razy wyższym niż stosowany we wcześniejszych badaniach. Przez następne dwa tygodnie naukowcy codziennie pobierali próbki krwi od świń, a od 3 do 29 dnia po zakażeniu uśmiercali świnie i badali ich tkanki.

Od pierwszego dnia wszystkie świnie miały umiarkowane ilości wydzieliny z oczu, niektóre miały wydzielinę z nosa. Temperatura zwierząt pozostała normalna, nie zaobserwowano objawów oddechowych, z wyjątkiem lekkiego kaszlu jednej ze świń. U jednej trzeciej świń naukowcy odkryli odpowiedź immunologiczną na wirusa. W jednym (tym, który miał kaszel), po zabiciu w węzłach chłonnych, naukowcy znaleźli żywe cząsteczki wirusa.

Eksport mleka do Chin zagrożony? Konrad Krupiński: rynek chiński wpływa na cenę mleka w skupie

Zdrowe świnie się nie zaraziły

W kolejnych dwóch RNA wirusa wykryto w wymazach z nosa. Swinie Dziesiątego dnia eksperymentu naukowcy dołączyli dwie zdrowe świnie do zarażonych, aby dowiedzieć się, czy wirus może zostać przeniesiony. Zdrowe świnie nie zaraziły się, jednak ich niewielka liczba nie pozwala z całą pewnością stwierdzić, że zakażenie jest w zasadzie niemożliwe. Wyniki tego badania zaprzeczają dowodom, że świnie nie są podatne na zakażenie SARS-CoV-2 - podsumowują autorzy.

Chociaż zdrowe świnie nie zaraziły się wirusem od chorych świń, wyniki wskazują, że należy zwrócić większą uwagę na rolę, jaką zwierzęta, w szczególności świnie, mogą odgrywać w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przypomnijmy, że nowym koronawirusem mogą zarazić się zwierzęta z rodziny kotów, podrodziny kuny, a także psy. Świadczą o tym raporty z różnych krajów dla Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

W związku z tym naukowcy uważają, że należy stworzyć szczepionkę przeciwko COVID-19 dla zwierząt. Prace nad tym lekiem kończą się w placówce naukowej Rossielchoznadzoru - Federalnym Centrum Zdrowia Zwierząt (FGBI „ARRIAH”). Jak poinformował wcześniej Szef Rosselchoznadzor Siergiej Dankvert Veterinary and Life, szczepionka będzie gotowa do końca stycznia 2021 roku. Wiadomo, że do Rosselchoznadzoru wpłynęły już nieoficjalne wnioski o zakup szczepionki przeciwko COVID-19 dla zwierząt z USA, Unii Europejskiej i Singapuru.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023