Świnie i owady – co mają ze sobą wspólnego?

Czy świnie i owady mają ze sobą coś wspólnego? Zdaniem ekspertów owady… mogłyby być dobrym składnikiem pasz dla trzody chlewnej. Jednak białko owadów jest drogie i nie może konkurować z soją, głównym składnikiem paszy. Ponadto główną przeszkodą jest prawodawstwo dotyczące stosowania białka owadów w produkcji świń.
Świnie i owady – co mają ze sobą wspólnego?
Czy świnie i owady mają ze sobą coś wspólnego? Zdecydowanie tak! A przynajmniej tak twierdzi Marieke Ploegmakers, redaktorka zależnej Pig Progress All About Feed, która opublikowała kilka interesujących refleksji na ten temat. Jej zdaniem owady mogłyby być dobrym składnikiem pasz.
Owady są obiecującym nowym składnikiem paszy dla zwierząt ze względu na wysoką zawartość białka i korzyści zdrowotne dla zwierząt gospodarskich.
– czytamy.
Chociaż istnieje kilka przeszkód do pokonania, agencja badania rynku Rabobankstwierdziła w niedawnym raporcie, że zapotrzebowanie na białko owadów w paszach dla zwierząt może osiągnąć pół miliona ton metrycznych do 2030 roku. Popyt będzie napędzany głównie przez rynki karmy dla zwierząt domowych i akwakultury, a częściowo przez rynek drobiu. Nic nie wskazuje na to, że owadami będą karmione świnie.
Rola owadów w produkcji trzody chlewnej jest nadal wątpliwa. Białko owadów jest drogie i nie może konkurować z soją, głównym składnikiem paszy. Ponadto główną przeszkodą jest prawodawstwo dotyczące stosowania białka owadów w produkcji świń.
PSL broni rolników! Chce przeznaczenia 10% środków z KPO na rolnictwo! Brawo! Co na to Puda?
Świnie lubią owady
Jednak według raportu Rabobank istnieją pewne podobieństwa między tym jak hodowane są świnie i owady. Dla przyszłej rentowności sektora owadów konieczne jest dodawanie wartości do produkcji i właśnie to robi od dawna branża trzody chlewnej. Przetwory wieprzowe można znaleźć w wielu produktach niemięsnych, takich jak szampony, słodycze i chleb. Z tuszy pozyskuje się cenne składniki do produkcji takich produktów jak żelatyna, cysteina i kwas stearynowy, a sprzedawane są po znacznie wyższej cenie za kilogram niż wieprzowina.
Owady mają również ten potencjał wartości dodanej: można je spożywać w całości lub przetwarzać na białko, olej lub przecier po różnych cenach. Każdy gatunek owadów ma swoją własną wartość dodaną. Badania pokazują, że białko owadów ma pozytywny wpływ na zdrowie jelit i ma działanie przeciwutleniające, umożliwiając opracowywanie wysokiej jakości żywności o określonych korzyściach zdrowotnych.
Jeśli zaś chodzi o świnie, zwierzęta na pewno chciałyby zobaczyć owady w ich korycie, ponieważ jest to część ich naturalnej diety. Bardzo prawdopodobne więc, że owady zajmą w przyszłości swoje miejsce w hodowli trzody chlewnej. Na to jednak będzie trzeba jeszcze poczekać.
meatinfo.ru/fot.pixabay